АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Октомври добър месец за бизнеса
15:15 | 28.10.2010 660 коментари 0
Стопанската конюнктура в страната през октомври се подобрява. Общият показател на
бизнес климата се покачва с 1.9 пункта спрямо септемврийското си равнище поради по-
благоприятния в сравнение с предходния месец бизнес климат в търговията на дребно и услугите.
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността” остава на равнището си от предходния месец. Анкетата през октомври регистрира известно намаление на производствената активност, но за следващите три месеца мениджърите имат
положителни очаквания за дейността. Това обаче не е съпроводено с по-добри очаквания за износ на продукция. По отношение на персонала стопанските ръководители все още имат намерения за съкращаване през следващите три месеца.
Средното натоварване на мощностите през октомври се увеличава с 3.2 пункта в сравнение с юли и достига 71.1% . Предприятията съобщават за излишък от мощности с оглед на очакваното търсене през следващите месеци, но този излишък е намалял през последните три месеца.
През октомври основните проблеми за развитието на бизнеса в отрасъла продължават да бъдат несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене.
По отношение на продажните цени в промишлеността през следващите три месеца няма очаквания за повишение. Строителство
През октомври 2010 г. равнището на съставния показател „бизнес климат в строителството” се понижава с 1.5 пункта (фиг. 6) поради по-умерените очаквания за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. По мнение на стопанските ръководители има намаление на строителната дейност в сравнение с предходния месец, като и прогнозите за следващите три месеца са по-неблагоприятни. Същевременно се предвижда и по-нататъшно съкращаване на персонала. Спрямо септември леко се е намалил броят на клиентите със закъснения в плащанията . Производственият график е осигурен с договори за 5.4 месеца, като има леко понижение от 0.3 месеца спрямо оценката през юли. Същевременно и очакванията за нови поръчки през следващите шест месеца са по-песимистични.
Основните проблеми, които пречат на дейността на строителните предприятия, продължават да са несигурната икономическа среда, недостигът на финансови средства и недостатъчното търсене. Относно цените в строителството предвижданията на строителните предприемачи са в посока на известно намаление през следващите три месеца. Търговия на дребно
Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно” се повишава с 5.5 пункта спрямо предходния месец. Подобрението се дължи предимно на по- оптимистичните оценки на търговците на дребно за настоящото бизнес състояние на предприятията. Настоящите продажби се оценяват като по-високи от предходния месец. Същевременно положителни са и прогнозите за продажбите през следващите три месеца. Като цяло
очакванията на предприемачите за поръчките към доставчиците са също оптимистични.
Недостатъчното търсене и несигурната икономическа среда продължават да бъдат основните фактори, затрудняващи дейността на предприятията в сектора.
Намеренията за съкращаване на персонала са най-слабо изразени в търговията на дребно в сравнение с останалите отрасли. По мнение на мениджърите през следващите три месеца не се очаква повишение на продажните цени. Услуги
През октомври съставният показател „бизнес климат в сектора на услугите” е с 5.7
пункта над равнището си от предходния месец, което се дължи на подобрените оценки и очаквания на стопанските ръководители за бизнес състоянието на предприятията. За последните три месеца се отчита известно повишение в търсенето на услуги, като и очакванията за следващите три месеца са оптимистични. Това е съпроводено обаче с намерения за освобождаване на персонал през следващите три месеца. Несигурната икономическа среда е най-сериозният фактор, затрудняващ дейността на предприятията. Вторият по тежест фактор е конкуренцията, чието негативно влияние нараства през октомври с 4.6 пункта в сравнение с предходния месец. По отношение на продажните цени в сектора на услугите мениджърите предвиждат намаление през следващите три месеца.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg