АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Он лайн платформа "Тютюневият град"
Онлайн платформата на проекта "Тютюневият град" бе представена, съобщава Радио Пловдив. В нея са събрани история, разкази и спомени за специфичния пловдивски квартал, както и добри практики от света. Тя е и място за споделяне на визии, проекти и възможности за неговото бъдеще – споделят от екипа, работил по проекта. Откриването на платформата се организира съвместно с младото пловдивско издание "Нула 32" и е съчетано с представяне на неговия брой, посветен специално на тютюневите складове "С дъх на тютюн".
Според програмата на Пловдив като Европейска столица на културата 2019 Тютюневият град е най-вече територия за акции и намеси в публично пространство и повод и тема за обществен дебат. Събитията от последната седмица доказаха необходимостта от такъв дебат. Какъвто и да е законовият статут на тютюневите складове, фондация "Пловдив 2019" е против тяхното разрушение и се стреми да вдъхнови и повиши ангажимента и отговорността на гражданите към тях, да разшири знанието за тяхното историческо и културно значение. Събарянето на още един склад за съжаление съвпадна с пореден етап от дългосрочния проект на фондацията и началото на платформата.
С платформата "Тютюневият град" предоставяме възможност за конструктивно и положително развитие на разразилата се обществена активност, благодарение на която спря разрушаването на сградата. На базата на разработването на този сайт и активно участие на граждани в него, екипът на фондацията ще надгражда проекта за "Тютюневия град“, част от който е и стартирането на кампания за набиране на средства, с които да се заяви гражданската воля спрямо функцията и облика на тютюневите складове, отбелязват създателите.
Онлайн платформата "Тютюневият град" (http://tobacco-city.plovdiv2019.eu/) е проект на Фондация "Пловдив 2019", осъществен съвместно с i-creativ студио и с любезното съдействие на: Пенка Калинкова, БНТ 2 – Пловдив, Държавен Архив – Пловдив, Йоханнес Артинян, арх. Руси Делев и гл. ас. д-р арх. Велина Панджарова, ръководител Катедра "История и теория на архитектурата" към УАСГ.
Tweet |
|