АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За тази динамика се предвижда да продължат да допринасят прогнозираният растеж на разходите за труд на единица продукция и силното потребителско търсене, оказвайки натиск върху цените най-вече в групите на услугите и на хранителните продукти.
Автомобилният сектор в Европа е изправен пред криза. Вместо да расте, пазарът на електромобили отчита спад на продажбите на фона на намаляващо търсене и нарастваща конкуренция от страна на автомобилни компании, базирани в Китай.
Работещите си възвръщат повече от покупателната способност, която загубиха поради високата инфлация, най-голямата европейска икономика е на път да се сви за втора поредна година, засегната от скока на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, по-слабото глобално търсене и силната конкуренция от страна на Китай в автомобилния и сектора на слънчева енергия.
ЦБ отбеляза, че инфлацията е нараснала много повече от очакваното през предходното тримесечие и "значително" над юлските прогнози, тъй като вътрешното търсене изпревари възможностите за разширяване на предлагането на стоки и услуги и капацитета на руската икономика, който продължава да бъде ограничен поради санкциите.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Погледнато в перспектива, енергийните пазари навлизат във фаза на повишена несигурност. Газът остава основна причина за безпокойство, особено поради факта, че възможностите на Европа да си осигури достатъчно товари с втечнен природен газ са поставени под въпрос, тъй като глобалното търсене се активизира.
Въпреки това новите експортни поръчки нараснаха с най-бързия си темп от повече от година поради силното търсене от района на Централна Азия. Проблеми с веригата за доставки, включително забавяния на железопътния транспорт и международната логистика, доведоха до рязко влошаване на представянето на доставчиците.
Заедно с Китай, САЩ и Европа сега са най-големите пазари на баобаб на прах. Световният пазар може да достигне 10 млрд. долара до 2027 година. Други специалисти предвиждат 200 % ръст на световното търсене между 2025 г. и 2030 г. и също така разглежда нарастващото потребление сред все по-здравословните африкански съзнателни градски жители.
Те предприема обща инициатива за намаляване на цените на електроенергията на едро, които се увеличиха поради проблеми с междусистемните връзки и повишено търсене от страна на Украйна. Инициативата включва предложението за създаване на постоянен механизъм за намеса при прекалено високи цени на енергията и насърчаване на структурни промени в европейската платежна система „Таргет“ (Target).
Експертите посочват, че Индия вероятно ще спечели от политиката на Тръмп. "Виждаме Индия като относителен бенефициент поради нейния модел на растеж, насочен към вътрешното търсене, и ползите от по-ниските цени на суровините, глобалните промени във веригата на доставки и външнополитическата среда", смятат авторите на проучване.