АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Онлайн пазарът – плюсове и "черни факти"
През няколко дни Европейският парламент и Съветът на ЕС подкрепиха предложенията на Европейската комисия за онлайн продажбата на стоки и предоставянето на цифрово съдържание и услуги. ЕК определя като приоритет създаването на цифров единен пазар чрез премахване на пречките за гражданите и предприятията.
Трите стълба на стратегията:
Улеснен достъп на потребителите и предприятията до цифровите стоки и услуги в цяла Европа.
Създаване на подходящи условия за разцвета на цифровите мрежи и услуги.
Максимално повишаване на потенциала за растеж на цифровата икономика.
Интернет промени начина, по който пазаруваме. Но как да се възползваме напълно от този нов огромен пазар? Засега 19% от потребителите пазаруват онлайн от друга държава в ЕС, а 9% от предприятията извършват трансгранични продажби.
„Черни“ факти
Проверка на 352 сайта за сравняване на цените и резервиране на пътувания в рамките на ЕС установи, че две трети от тях подвеждат по отношение на цените.
Един от всеки трима потребители на продукти с цифрово съдържание се е сблъсквал с проблем.
Едва 10% от ощетените потребители получават компенсация.
Стоките: 63% от сайтовете не позволяват на потребителите от друга държава от ЕС да купуват от тях. Това води до по-ниски приходи за дружествата и по-малък избор за потребителите. Влезлите в сила нови правила от 3 декември 2018 г. гарантират, че откъдето и да решат клиентите да пазаруват, продавачите онлайн трябва да третират всички потребители от ЕС еднакво.
Транспортните услуги: дискриминацията въз основа на националността и мястото на пребиваване вече е забранена за самолетните билети, градския и междуградския автобусен превоз и водния транспорт с Регламента на ЕС в областта на транспорта.
Финансовите услуги на дребно: съществуват правила относно ипотеките, откриването на банкова сметка или закупуването на трансгранична застраховка.
Аудио-визуалните услуги: от април 2018 г. европейските граждани могат да използват своите онлайн абонаменти за филми, спортни прояви, електронни книги, видео игри или музика, когато пътуват в ЕС. Улеснено е лицензирането за онлайн предавания и трансграничен достъп.
Трансграничните доставки: от май 2018 г. са в сила нови правила за трансгранична доставка на колетни пратки, които улесняват изпращането на колет от една държава в друга.
източник:АКтивни потребители
Tweet |
|