EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

ООН плаши с масов хроничен глад

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ООН плаши с масов хроничен глад

mail07:35 | 22.06.2022прегледи 1010 коментарикоментари 0


Десетки страни са заплашени от протести, бунтове и политическо насилие тази година, тъй като цените на храните се покачват по целия свят, предупреди ръководителят на отдела за хранителни помощи на ООН, цитиран от The Guardian.

В рамките на изказване в столицата на Етиопия, Адис Абеба Дейвид Бийзли, директор на Световната програма за храни на ООН (WFP), заяви, че светът е изправен пред „плашещ“ недостиг, който може да дестабилизира страните, които зависят от износа на пшеница от Украйна и Русия.

„Дори преди кризата в Украйна бяхме изправени пред безпрецедентна глобална продоволствена криза заради Covid и повишенията на цените на горивата“, отбеляза Бийзли. „Тогава мислехме, че не може да стане по-зле, но тази война беше опустошителна“.

Украйна отглежда достатъчно храна всяка година, за да нахрани 400 милиона души. Тя произвежда 42% от световното слънчогледово олио, 16% от царевицата и 9% от пшеницата. Сомалия разчита на Украйна и Русия за целия си внос на пшеница, докато Египет получава 80% от зърното си от двете страни.

WFP доставя 40% от пшеницата по своите програми за спешна продоволствена помощ от Украйна и след като оперативните й разходи нараснаха със 70 милиона долара на месец, тя беше принудена да намали наполовина дажбите в няколко страни.

Посочвайки увеличението на цените на корабоплаването, торовете и горивото като ключови фактори – поради Covid-19, климатичната криза и войната в Украйна – Бийзли отбеляза, че броят на хората, страдащи от „хроничен глад“, е нараснал от 650 милиона на 810 милиона в последните пет години.

Той добави, че броят на хората, изпитващи „шоков глад“, се е увеличил от 80 милиона на 325 милиона за същия период. Те са класифицирани като живеещи в кризисни нива на продоволствена несигурност, термин, който той описа като „маршируваш към глад и не знаеш откъде ще дойде следващото ти хранене“.

По думите му, след икономическия крах през 2007-2009 г. бунтове и други вълнения са избухнали в 48 страни по света, тъй като цените на суровините и инфлацията са се повишили.

„Икономическите фактори, които имаме днес, са много по-лоши от тези, които бяха преди 15 години“, констатира той, като добави, че ако кризата не бъде разрешена, това ще доведе до „глад, дестабилизация на държавите и масова миграция“.

„Вече виждаме бунтове в Шри Ланка и протести в Тунис, Пакистан и Перу, а дестабилизация е налице в страни, като Буркина Фасо, Мали и Чад“, посочва Бийзли. „Това е само знак за предстоящите събития“.

Министерството на земеделието на Украйна казва, че повече от 20 милиона тона зърно, което обикновено се изнася, е затворено в страната поради руската блокада на нейните черноморски пристанища.

Европейските лидери, включително френският президент Еманюел Макрон, призоваха Русия да облекчи блокадата си на Одеса, главното пристанище на Украйна, за да позволи износ на зърно.

В дългосрочен план Бийзли призова най-богатите хора в света да отделят повече от богатството си за справяне с глобалния глад, като същевременно призова Владимир Путин да отвори Одеса.

„Това е много, много плашещо време“, каза Бийзли. „Изправени сме пред Ада на Земята, ако не реагираме незабавно. Най-доброто, което можем да направим в момента, е да прекратим тази проклета война в Русия и Украйна и да отворим пристанището“.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg