АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Три-Уол България", част от "Три Уол" (Tri Wall) получи сертификат клас "А" за инвестицията си в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Тя е в размер от над 60 млн. лева и е за изграждане на нов завод за велпапе и опаковки. Очаква се инвестицията да открие 150 работни места, съобщават от МИР.


Италия води по ръст на експортния оборот през 2024 г. с увеличение от над четири пъти на годишна база и поръчани значителни обеми от оризови вафли и оризов чипс, сурови барчета, млечни продукти, питки за хамбургери, сладкарски изделия и др.


От старта на пилотния проект на Lidl в края на март 2023 г. събраните опаковки само в София надхвърлят 13 млн., а общо в страната достигат близо 58 млн. – бутилки и кенове. През май 2024 г. Лидл България въведе опцията потребителите да избират дали да дарят сумата, която получават за върнатите опаковки, или да я приспаднат от покупката си.


За да бъде ефективна и работеща, добрите европейски практики показват, че трябват поне две години за осигуряването на цялостна инфраструктура и промени в националното законодателство.


Дневно на японския пазар се доставят по 1,5 млн. опаковки. А съгласно цитирани данни от проучване сред японците, продуктът е силно разпознаваем и добре позициониран в страната.


СПБ работи и върху популяризирането на положителното въздействие, което повторната употреба и рециклирането на използваните бирени бутилки и кенове оказва върху околната среда. Само за 2023 година със събраните чрез кампанията на СПБ "Върни ме" оборотни бутилки е спестено пускането на пазара на 12 100 тона стъклени опаковки за еднократна употреба.


Всички пластмасови бутилки и кенове, които потребителите връщат в автоматите, се предава за рециклиране в България, като пластмасата се рециклира в страната и се използва за производството на преформи за нови бутилки.


Триста домакинства от столичния район "Илинден", заявили интерес към разделното събиране на отпадъците, ще могат да се възползват от ограждения, в които са поставени отделни контейнери за различните видове отпадъци (опаковки, хранителен и остатъчен отпадък).


Поставят се цели за намаляване на отпадъците от опаковки с 5% до 2030 г. в сравнение с базовата 2018 г. (10% до 2035 г. и 15% до 2040 г.), като държавите-членки се стремят да намалят най-вече отпадъците от пластмасови опаковки.


Мерките предвиждат забрана на опаковките от пластмаси и производни материали за плодове и зеленчуци в супермаркетите, малки опаковки за кетчуп и др. в ресторантите, както и на малките бутилки за шампоан и др. в хотелите.