АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ревизираната наредба относно класификацията, етикетирането и опаковането на опасни химикали цели допълнителна защита на потребителите, работниците и околната среда, като същевременно се определят правила за цифрово етикетиране.
Безспорен местен първенец по добив на маслини е Егейският регион, където растат 75% от маслиновите дървета в страната. През есента, по време на събирането на маслиновата реколта, областта оживява благодарение на местните жители, които празнуват заради плодородните си земи и древното си наследство, дълбоко съхранено в културата и традициите на страната.
Те са на територията на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, Стара Загора, Плевен, Монтана и Смолян. 24 вековни дървета се намират в обхвата на РИОСВ – Хасково. Те са от вида цер, благун, космат дъб, бяла топола, чинар, обикновен бук и полски ясен. 13 от тях са предложени от Асоциацията на парковете в България, 10 от Туристическо дружество „Аида“ - Хасково и едно от гражданин.
Новият регламент изисква: Намалено потребление на енергия, Удължен експлоатационен срок,Лесно поправяне,Опростено разглобяване за повторна употреба, По-малко опасни вещества, По-добра възможност за рециклиране,Увеличено съдържание на рециклирани материали,По-нисък въглероден отпечатък през целия жизнен цикъл.
Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството.
Разследвания разкриха високи нива на опасни химикали като олово, перфлуороалкил (PFA) и фталати в продуктите на "Шейн" (Shein), надвишаващи нормативните ограничения на ЕС.
Според магистратите, наложената санкция се явява съобразена с тежестта на нарушението – унищожени са 28 дървета без разрешение, които се намират в парк „Борисова градина“, който е в списъка на националните недвижими културни ценности със статут на резерват на градинското и парково изкуство.
След проведени срещи с ландшафтни архитекти за устойчивите видове, които ще се развиват добре в града, е създадена концепция във всеки квартал да се засаждат определен вид дървета и храсти, които ще цъфтят по различно време.
Шоколадовите фабрики ще трябва да изразходват всичките запаси от складовете си и няма да могат да ги възстановят, тъй като в страните от Западна Африка какаовите дървета са относително стари и трябва да бъдат заменени през идните години.
Във виенския район Лизинг, където се намира паркът Маурервалд, коне от породата Норикер отново са излезли на работа.