АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Опасни салатки? Как да се предпазим от патогени в листните зеленчуци?


През 1905 г. стартира първото масово залесяване, организирано от френския лесовъд Феликс Вожели – по покана на българското правителство, той започва дейност по овладяване на пороите в района на град Казанлък. Той прави и обща оценка на българските гори през 1911 г. - 90% от залесените площи са покрити с нискостъблени и подрязани дървета.


Боровата гора, също както и тази над Шипка, пострадаха сериозно след преминалата опостушителна градушка от 13 юни 2024 г. Иглолистните дървета бяха поразени и от невиждани ветровал и леден апокалипсис от 25 октомври 2014 г., както и от появилите се вредители по дърветата, нанесли непоправими щети.


Общо 34 обекта в 18 столични района с площ около 16 хил. кв. метра са облагородени и озеленени през 2024 година, съобщиха от СО по-рано през януари. Стойността на проектите е приблизително 1,573 млн. лв. Обособени са над 500 паркоместа и са изпълнени озеленителни и други облагородителни дейности (затревяване и засаждане на храсти и дървета) на площ от около осем хиляди кв. м.


Уили Уолш, генерален директор на Международната асоциация за въздушен транспорт (МАВТ - IATA) коментира, че скенерите по летищата вече са се подобрили до степен, в която могат да разпознават опасни материали, може да "види признаци, че ограничението за течности ще бъде премахнато своевременно.


В цяла Европа техниката отдавна е заместила тежкия физически труд и никой не възприема машините като заплаха. Опасни ли са промените, които МЗХ и ИАГ предлагат за две наредби – за сечите и строителството в горски територии?


От началото на годината до момента са констатирани 8 огнища на шарка и 1 огнище на чума по дребните преживни животни. Във връзка с безпрецедентна епизоотична ситуация по предложение на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, министър-председателят Димитър Главчев свиква Централния епизоотичен съвет.


Ревизираната наредба относно класификацията, етикетирането и опаковането на опасни химикали цели допълнителна защита на потребителите, работниците и околната среда, като същевременно се определят правила за цифрово етикетиране.


Безспорен местен първенец по добив на маслини е Егейският регион, където растат 75% от маслиновите дървета в страната. През есента, по време на събирането на маслиновата реколта, областта оживява благодарение на местните жители, които празнуват заради плодородните си земи и древното си наследство, дълбоко съхранено в културата и традициите на страната.


Те са на територията на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, Стара Загора, Плевен, Монтана и Смолян. 24 вековни дървета се намират в обхвата на РИОСВ – Хасково. Те са от вида цер, благун, космат дъб, бяла топола, чинар, обикновен бук и полски ясен. 13 от тях са предложени от Асоциацията на парковете в България, 10 от Туристическо дружество „Аида“ - Хасково и едно от гражданин.