АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стойността на внесените химически материали от страни извън ЕС в Общността спада с 10 на сто до 326 милиарда евро спрямо 363 милиарда евро през 2022 г.
Ревизираната наредба относно класификацията, етикетирането и опаковането на опасни химикали цели допълнителна защита на потребителите, работниците и околната среда, като същевременно се определят правила за цифрово етикетиране.
Новият регламент изисква: Намалено потребление на енергия, Удължен експлоатационен срок,Лесно поправяне,Опростено разглобяване за повторна употреба, По-малко опасни вещества, По-добра възможност за рециклиране,Увеличено съдържание на рециклирани материали,По-нисък въглероден отпечатък през целия жизнен цикъл.
Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството.
Разследвания разкриха високи нива на опасни химикали като олово, перфлуороалкил (PFA) и фталати в продуктите на "Шейн" (Shein), надвишаващи нормативните ограничения на ЕС.
За българското розово масло ще бъде направено изключение и то няма да попада в обхвата на европейския Регламент за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP), нови правила на ЕС предвиждат занапред етеричните масла да бъдат определяни и обозначавани като опасни за здравето.
При подземните води в Европа, осигуряващи голяма част от питейната вода в повечето страни, положението е по-добро, като 75% от тях са в добро състояние, но изследванията продължават да откриват химикали, причиняващи различни болести, в чешмяната водата.
Според научно изследване т.нар. екологични сламки за напитки съдържат устойчиви и потенциално токсични химикали и вероятно не са по-щадящи за околната среда.
Европейският парламент одобри обновени правила за избягване на потенциалните опасности за потребителите, които биха възникнали, когато те закупят редица продукти. Тези правила не се отнасят до продажбата на хранителни стоки.
Някои от веществата са напълно забранени в ЕС. Две от веществата може да навредят на питомните медоносни пчели и дивите опрашващи насекоми, а трето вещество има неблагоприятно въздействие върху неврологичното развитие на децата.