EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Опасният бум на зелената енергия в България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Опасният бум на зелената енергия в България

mail09:55 | 27.01.2010прегледи 1865 коментарикоментари 0


Броят на зелените енергийни проекти в България експлодира почти от нулата допреди няколко години до предложения за изграждане 12 000 MW мощности от вятърни паркове, слънчеви централи и малки ВЕЦ, които съществуващата електро преносима мрежа не може да поеме, се казва в статия на агенция АФП, посветена на зелената енергетика в страната.
Същевременно има опасения, че бумът в този сектор ще привлече съмнителни инвеститори и повече ще навреди, отколкото да помогне на околната среда.
От НЕК са изчислили, че за изпълнение на целта 16%  добиване на енергия от ВЕИ, какъвто е ангажиментът на България към ЕС, е необходимо да бъдат пуснати в експлоатация съоръжения с мощност 2000 MW. Но производители на зелена енергия смятат, че са необходими не по-малко от 5000 – 6000 MW мощности.
Както стана ясно правителството отстъпи пред инвеститорите и се отказа от идеята за временен мораториум върху проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ).
Решение бе обявено миналата седмица  след двумесечни спорове как да се регулира секторът. Няма да се преустановява приемането на заявки за нови ВЕИ – съоръжения, но контролът при издаване на разрешения ще бъде много по-стриктен, като вместо забрана за всички проекти, се въвежда забрана на парче, както каза заместник-министърът по екология Евдокия Манева..
Няма да се разглеждат проекти без план за мястото на  далекопроводите, към които ще се присъединяват вятърните и соларните паркове, каквато е била практиката досега.
По отношение на фотоволтаичните проекти се въвежда изискване те да се инсталират върху по-малки като площ слънчеви панели, на по-голямо разстояние един от друг и на по-голяма височина.
Земеделското министерство пледира за ВЕИ-проекти да не се дава земеделска земя от първа до четвърта категория. Освен това, за да бъде одобрен такъв проект, той ще бъде разглеждан не сам  за себе си, а в светлината на вече построени подобни мощности в региона и тези, които вече са одобрени за изграждане.
Така ще се спре порочната практика инвеститорите да разделят проектите си на малки терени с по няколко перки, за да получат бързо и лесно разрешителни, а като цяло ефектът върху околната среда е като съществуването на огромен вятърен парк, коментира екоминистър Нона Караджова.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6217