АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
В най-новия си септемврийски доклад ОПЕК залага на увеличение с 2,03 милиона барела на ден през настоящата година. В доклада си през август организацията прогнозира по-солиден ръст - с 2,11 милиона барела на ден.
През октомври за осем членки на ОПЕК + се планира да увеличат добива си със 180 000 барела на ден като част от стратегия за постепенен отказ от досегашните съкращения на добивите с общо 2,2 млн. барела на ден. Те обаче ще продължат да поддържат други, договорени преди това, намаления до края на 2025 г.
Иран, който е освободен от ограниченията в квотите за производство, определени от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньорки, известна като ОПЕК+, се стреми да увеличи максимално производството и износа.
ОПЕК посочва, че са "нанесени някои незначителни корекции" заради актуални данни относно търсенето на петрол в страните от ОИСР. Очаква се при тях то да нараства средно с 200 000 барела на ден, а в другите държави да се повишава с по 2 млн. барела дневно.
Групата на производителите на петрол ОПЕК+ работи по сложна схема за общо намаляване на добивите до края на настоящата и през следващата година, предаде Ройтерс, като се позова на запознати източници.
МАЕ понижи прогнозата си за растежа на петролното търсене през 2024 г. с около 100 000 барела на ден до 1,2 млн. барела дневно (при предишна прогноза за 1,3 млн.), позовавайки се на по-слабото от очакваното потребление в страните членки на ОИСР и спада на промишлената активност в развитите икономики.
Първоначално на последната среща на ОПЕК+, която се проведе на 30 ноември 2023 г., редица страни от алианса договориха доброволни съкращения през първото тримесечие на 2024 г. в обем 2,2 млн. барела дневно с цел балансиране на пазара. В началото на март действието на мерките бе удължено и за второто тримесечие.
Решението на Москва цели петролният й добив да бъде ограничен в съответствие с намаляването му от страна на другите държави от ОПЕК+. Отделните енергийни компании ще намалят добивите си на петрол в съответствие със своя дял от общия добив на нефт в Русия.
ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия, се споразумяха в края на ноември за доброволни съкращения за общо около 2,2 млн. барела на ден, които да останат в сила и през първото тримесечие на 2024 г.