АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Говорител на "Стелантис" (Stellantis), компанията майка на "Опел", потвърди информацията, разпространена наскоро от германския бизнес вестник "Ханделсблат". Като причина за тази стъпка "Опел" изтъква растящото геополитическо напрежение между Пекин от една страна и САЩ и ЕС от друга.
Италианският автомобилостроител Fiat Chrysler и френският PSA, която е собственик на "Пежо", "Ситроен" и "Опел", обявиха, че са се споразумели единодушно за сливане с равни дялове 50 на 50 на дейностите на двете групи, създавайки четвъртата по големина в света автомобилна компания.
Двигателят Е Бе (ЕВ), от който до момента са произведени 3,8 милиона екземпляра, ще се произвежда от тази година в друг завод на Опел в Унгария, както и в Мароко. През 2020 година към тях ще се добави и заводът в Хосур, Индия.
Германската федерална служба за превозните средства (KBA) е наредила на производителя на автомобили Opel да изтегли десетки хиляди дизелови автомобили, конфигурирани да заблудят тестовете за регулиране на емисиите.
Френският автомобилен гигант PSA Group, производител на автомобилите "Пежо" и "Ситроен", е постигнал сделка с американския автомобилен гигант General Motors да придобие автомобилните марки "Опел" и Vauxhall, съобщават световните осведомителни агенции.
Два джипа - единият е „Мерцедес GL 420”, другият – „L 270”, има още един луксозен „Мерцедес S клас 350”, „Опел Астра Миниван”, „Форд Галакси” и „Фолсваген Голф”.
Разширяването на завода ще увеличи броя на служителите на Опел в Унгария с 800 души.
Въпреки водените с Magna преговори от GM са отворени и за други оферти.
Преговорите се приближават към вземане на решение, но все GM все още не предявява предпочитания към никоя от офертите.
Еврокомисарят за предприемачеството и промишлеността Гюнтер Ферхойген призовава за "цялостен анализ" на спасителната операция за автомобилостроителната компания Opel.