АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сградата на Детска градина "Атанас Неделчев" в град Бяла черква вече отговаря на най-високите изисквания за енергийна ефективност в клас "А", съобщиха от пресцентъра на Община Павликени. Това е резултат от реализиран проект на обща стойност 707 651,50 лв.
Одобреното финансиране за десетте обекта е на стойност 8 702 634 лева. Договорите за финансиране чрез предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост са сключени в края на 2024 година и са започнати дейностите по тяхното изпълнение.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 734,3 млн. лв. От тях 538,6 млн. лв. са предвидени за финансиране на проекти на общини или клъстери от по-слабо развитите региони. Останалите 195,7 млн. лв. са за регионите в преход – София и Благоевград.
Ще бъдат санирани 63 многофамилни жилищни сгради в областта. В резервния списък по процедурата са включени още 111 проекта на обща стойност малко над 144 млн. лв.
Един от проектите, по които се работи, е обновяване на пътния участък между селата Калековец и Крислово. Другите два проекта са свързани с обновяване на улици и тротоари и изграждане на мрежа за оптичен интернет в селата Крислово и Калековец и са финансирани от Държавен фонд "Земеделие".
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
Единият проект е "Инвестиции в подобряването на малка по мащаби инфраструктура в селата Божурово, Царевец и Опанец, община Добричка". Той включва рехабилитация на улици в трите села и подобряване на средата в Дома за пълнолетни лица с деменция в село Опанец
По данни на ОИЦ - Благоевград на територията на областта най-много проекти, финансирани от ЕСИФ, са реализирани в Община Благоевград, следвана от Петрич и Гоце Делчев. Община Благоевград и Община Банско заемат челните позиции в анализите по отношение на вече изплатените средства.
Как градовете могат да се адаптират към климатичните промени коментираха кметове и експерти по време на международна конференция. Източниците за финансиране на климатични политики, от които България може да се възползва, са многобройни и до 2030 г. възлизат на над 11 млрд. евро.
Според Община Хасково финансирането е Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., по линия на Фонда за справедлив преход на ЕК и с национално съфинансиране. Размерът на средствата по тази процедура са 196 415 453,80 лева.