АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Този ненужен текстил се сортира и обработва в производствената база на компанията Текст Тийм в гр. Варна, за да се подготви за повторна употреба или рециклиране. Дейностите се извършват по демонстрационен проект “Хъб за разделно събиране на употребяван текстил”, финансиран по ОПОС 2014-2020 г.“.
Проектът е за реконструкция на част от външния водопровод Воден-Елхово. Участъкът, който ще бъде подменен, е 11 км, а целият външен водопровод е с дължина 40 км. Срокът за изпълнение на проектирането и реконструкцията е 20 месеца.
Европейската комисия одобри изменение на Оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/ за актуализиране на финансовото разпределение по програмата. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите /МОСВ/.
С одобреното изменение на програмата 69 853 000 лв. се пренасочват към оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 г.", от които 49,5 млн. лв. по линия на ЕФРР и 20,4 млн. лв. по линия на КФ.
Общият размер на инвестицията е 6 млн. лв., като ОПОС осигурява 5 млн. лв., са параметрите на контракта. Проектът цели подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Хасково чрез намаляването на нивата на фини прахови частици и азотни окиси.
Четири общини - София, Русе, Стара Загора и Враца, са подписали договори за модернизиране на автопарка на обществения си транспорт, като общата сума по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ (ОПОС), която ще получат, е близо 385 млн. лв.
Община Плевен ще получи 15 млн. лева, кандидатствайки по процедура "Мерки за адресиране на транспорта като източник на замърсяване на атмосферния въздух" по приоритетна ос 5 - "Подобряване качеството на атмосферния въздух" на Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г.", съобщиха от общината като се позоваваха на писмо от Управляващия орган на ОПОС.
Сключените договори, които се изпълняват в момента, са 111 и са на обща стойност 1,69 млрд. лв., което е почти половината от ресурса. На бенифициенти са изплатени 557 млн. лв., което е около 16 процента.
Според министъра ресурсът от близо 3,6 млрд. лв. е достъпен за бенефициентите, като най-голяма част от инвестициите са в сектор "Води". Той е обяснил, че към момента на бенефициентите са изплатени над половин милиард лева, а сертифицираните средства до края на годината ще достигнат 460 млн. лв.
Регионалната система бе изградена със средства по ОПОС 2007-2013, с инвестиция в размер на 33,2 млн.лв. Депото обезпечава третирането и обезвреждането на цялото количество битова смет, която постъпва от териториите на общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица.