АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ОПРР: Старият & новият програмен период



До 2018 г. голяма част от проектите по ОП "Региони в растеж" 2014-2020 г. трябва да бъдат реализирани и разплатени. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на Първото заседание на Комитета за наблюдение за ОП "Регионално развитие" 2007-2013 и Комитета за наблюдение на "Региони в растеж" 2014-2020 г., предаде репортер на Агенция "Фокус". "Новата програма беше одобрена на 15 юни. Имаме инвестиционни програми готови. Този път научените уроци ни показват, че за няколко месеца успяхме да стартираме дейностите по програмата. До 2018 година голяма част от проектите трябва да бъдат реализирани и разплатени, за да постигнем нивото на разплащане, защото регламентът изисква определена цел да бъде постигната", уточни Павлова. Тя допълни, че до края на годината ще започне и подкрепата за сектор "Образование" - професионалните гимназии и училищата, а в последствие и за университетите. "За първите 6 месеца на програмата ще отворим за финансиране една голяма част от ресурса. Програмата ни е букет от много дейности. За нас е важно да постигнем добър баланс с всички бенефициенти и приоритетни оси", добави Павлова.
Министър Павлова очерта и предизвикателствата до края на годината, като посочи, че един от тях е да се завършат проектите, да се въведат в експлоатация и да се разплатят. "Имаме 49 рискови проекти, 6 от които са изключително важни. Останалите 43 са рискови, защото все пак сме в края на периода. Убедена съм, че с ежеседмичния контрол на действията и плановете, е възможно по-голямата част от тези проекти да бъдат довършени до края на годината", каза още Лиляна Павлова.
"902 от големите ни проекти вече са приключили. Над 450 училища, 400 детски градини, 43 университета, 72 сгради на културната инфраструктура бяха реновирани. Туристическите атракции бяха сериозно застъпени - 121 туристически атракции за над 165 млн. лева разцъфнаха пред очите ни. Сектор "Здравеопазване" също беше важен, над 200 млн. лева безвъзмездно финансиране беше получено, основно в "Онкология", уточни Павлова. Тя допълни, че българите вече няма да има нужда да пътуват до Турция за скъпо платено лечение. "Вече същата апаратура я има и тук. Сектор "ПБЗН" почти нямаше финансиране, но сега инвестирахме 100 млн. лева и закупихме над 200 товарни и спасителни автомобила. Тази апаратура оказа изключителна помощ на колегите от ПБЗН. Важно е да отбележим и финансирането в градския транспорт - над 400 млн. лева инвестиции", каза още Лиляна Павлова.
Tweet |
|