АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Мерките ще се насочват приоритетно към неактивни и дългосрочно безработни, безработни на възраст над 54 години, самотни и многодетни родители, жени и др. Предвижда се по този приоритет да се създаде център за сертифициране на неформално придобити умения и компетентности.
МС предоставя безвъзмездна финансова помощ в размер на до 0,95 % над определения бюджет на ОП във връзка с мерки за борба с COVID-19. По този начин ще се осигурят 24 612 132 лв., което ще даде възможност да бъдат предприети навременни действия за подкрепа на заетите лица.
Това касае ОПРЧР 2014-2020 г., както и ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г. (ОПТТИ). С промяната се осигурява финансиране за целенасочени мерки, които имат пряк ефект върху най-засегнатата част от населението в резултат на разпространението на вируса COVID-19.
За изплащане на помощта за запазване заетостта на застрашените от освобождаване от работа лица или запазване на собствената си стопанска дейност могат да кандидатстват работодатели и самоосигуряващи се лица, които осъществяват дейност в допустимите сектори и които са декларирали намаляване на приходите от продажби с не по-малко от 20 на сто през месеца, предхождащ месеца на подаване на заявлението по проекта.
От догодина бизнесът ще може да получава средства от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", за да разкрива детски кътове в предприятията. За следващият програмен период бюджета на ОПРЧР ще е със 70 процента по висок и ще достигне 4 милиарда лева.
В следващия програмен период 2021-2027 г. бюджетът на ОПРЧР ще се увеличи с около 70 на сто в сравнение с настоящия програмен период, е казал министър Петков.
Фонд на фондовете стартира състезателна процедура с договаряне за възлагане на обществена поръчка с предмет „Изпълнение на финансов инструмент - Портфейлна гаранция с таван на загубите за микрокредитиране“, финансиран със средства по ОПРЧР, съфинансирана със средства от ЕСФ.
Националният осигурителен институт стартира проект „Изграждане на система за контрол върху експертизата на работоспособността“. Той се реализира чрез договор за изпълнение по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР).
В следващите два месеца ще започнат три схеми по ОП "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР), насочени към работодатели за квалификация на персонала. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Схемите са на стойност близо 100 милиона лева.
Сега по програмата се изпълняват 21 различни процедури, а 160 милиона лева вече са разплатени към бенефициентите. По програмата „Младежка заетост" над 5 хиляди души в момента работят в реална среда. Практиката показва, че около 40% от тях оставят при същия работодател и след края на европейското финансиране, уточни министърът.