АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Очакванията за предстоящите 12 месеца може да се обобщи така: много стабилност и приемственост, склонност към малко повече оптимизъм и малко по-малко скептицизъм в сравнение с предходната година.
Общият оптимизъм в еврозоната остава силен и фирмите увеличиха персонала си с най-бързите темпове от юни миналата година. Съставният индекс на заетостта се повиши от 50,9 пункта през миналия месец до 51,8 пункта през април.
Забавянията в плащанията продължават да намаляват, но компаниите са все по-предпазливи. 53% изразяват оптимизъм за икономическите перспективи за 2024 г., въпреки предизвикателствата пред бизнеса.
Делът на бизнес лидерите, които гледат оптимистично на перспективите за глобален растеж, се удвоява от 18% на 38%, тъй като опасенията относно инфлацията и макроикономическата нестабилност намаляват. 39% от изпълнителните директори очакват броят на служителите в техните компании да се увеличи с 5% или повече през 2024 г.
Базовата инфлация в Обединеното кралство остава на ниво от 6,9 на сто през юли, съобщи през миналата седмица Ройтерс. Оценките на германския бизнес за текущата ситуация падат до минимум от август 2020 г. Компаниите са все по-песимистични за перспективите през идните месеци.
През юни бизнес климатът запази стойностите от май, когато регистрира ръст с 4 пункта на месечна база, като спрямо април НСИ отчете ръст на показателя във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги, докато през юни оптимизъм имаше само в търговията на дребно, сочи справка в НСИ.
Над 1 млн. са регистрациите на туристи в местата за настаняване в България, отчетени в Единната система за туристическа информация за периода 1 юни - 2 юли тази година, което е ръст с близо 7 на сто спрямо същия период на 2022 г. Това каза в интервю заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.
Кофас: Световната икономика е устойчива, но перспективите остават песимистични. Това стана ясно от барометъра за първата половина на 2023 г.
Персоналните икономически страхове от загуба на работа (89%) и инфлация (74%) са толкова силни колкото притесненията от климатичната промяна (76%), ядрена война (72%) и недостига на храна (67%).
Германският производител на спортни стоки "Адидас" (Adidas) обяви чиста печалба от 2,1 милиарда евро за 2021 година - близо петкратно увеличение за една година въпреки затрудненията, свързани с Ковид-19, предаде Франс прес. Компанията изрази оптимизъм и за 2022 г. въпреки войната в Украйна.