EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Оптимизъм сред чуждите инвеститори в Китай

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Оптимизъм сред чуждите инвеститори в Китай

mail13:08 | 18.03.2016прегледи 931 коментарикоментари 0


Ръстът на китайската икономика спада след навлизането й в нормално състояние, съобщи Радио Китай. Разходите за работна ръка се увеличават и чуждите инвестиции започват да напускат страната. Данни на Министерството търговията обаче показват, че чуждите инвестиции в Китай през миналата година са много повече в сравнение с предходната. Как чуждите компании гледат на перспективата за инвестиции в Китай и китайската икономика все още ли е привлекателна за тях ? Репортаж на кореспондента на Радио Китай Ли Лин.

От втората половина на миналата година, бизнес делегации на Германия, Ирландия, Русия, Япония и други държави са посещавали Китай, за да проучат условията за инвестиране. Председателят на представителството на средните и малките предприятия в Германия в Китай Уинфрид Бостелман, който ръководи делегацията на германските предприятия в Китай, цени високо пазарните условия в Китай. Той казва: „Германските компании са оптимистично настроени за бъдещето на китайския пазар. И този път няма да пропуснем шанс да намерим в Китай партньори за германските предприятия,които отдавна са решили да инвестират в източната държава. "

Търговската палата Китай-САЩ публикува доклад, който сочи, че след спада на икономическия ръст на Китай, чуждестранните компании трябва да направят по-прагматична преценка за китайския пазар. Докладът също прогнозира, че през следващите две години близо 70% от компаниите в търговската палата са оптимистично настроени за перспективата на китайската икономика.

Резултатът на проучването на представителството на Организацията за стимулиране на търговията на Япония също показва, че е спрян спадът на инвестициите на японските компании в Китай. Представителят на японските компании в Китай Йошихиса Табата казва: „Спадът на икономическият ръст в Китай е факт, обаче не се знае дали оказва негативно влияние върху пазара. Малко японски компании не са на това мнение, дори напротив, те считат, че при новото нормално състояние на китайската икономика, нормално е икономиката да се забави и сега е моментът за увеличаване на инвестициите."

Данните на Министерството на търговията на Китай показват, че през 2015 година в Китай са създадени 26,5 хиляди компании с чужди инвестиции и това е увеличение с 11,8% спрямо по-миналата година, общият обем на чуждите инвестиции е 781,3 милиарда юана и е с 6,4% повече спрямо 2014 година.

Успоредно с увеличаване на обема на инвестициите на чуждите компании в Китай, качеството на инвестициите им също се повишава. Председателят на Отдела за чуждите инвестиции към Министерството на търговията Тан Уънхун каза, че растежът на чуждите инвестиции в сферите на услугите и новите и високи технологии в Китай е осезаем.

„Например инвестициите в сферата на услугите са 477 милиарда юана и са 17,3% увеличение спрямо по-миналата година, а тези в сферата на новите и високи технологии са 58,35 милиарда юана и са 9,5% увеличение. Същото време не са ратифицирани проекти за внасяне на чужди инвестиции в производството на стомана, цимент, електролитен алуминий и други сфери, чието производство е излишно."

Проучването на Японската организация за стимулиране на търговията също показва, че японските компании са готови да инвестират в хранително-вкусовата промишленост и производството на превозни средства, чиито продажби са насочени към вътрешния пазар на страната, докато не възнамеряват да инвестират текстилната промишленост и други сфери, чиито продукти са за износ. Йошихиса Табата добави, че конкурентоспособността на китайското производство за износ се понижава.Японските компании в Китай, които изнасят продуктите си, ще запазят сегашното си статукво, докато тези за китайския пазар, ще разширят производството си. Фактически, те се развиват поляризирано.

През последните няколко години най-мощните 500 транснационални компании продължават да инвестират активно в Китай. Миналата година холандската компания DSM – най-голямата в света за производство на витамин С, закупи фармацевтична компания на провинция Дзансу. Филип Ейкерман, председателят на отделението на DSM за стратегия и закупуване в Азия, каза, че компанията е готова да увеличи инвестициите си в Китай.

„DSM е прехвърлила част от бизнеса си в Китай и реши да увеличи инвестициите си тук, защото е убедена, че Китай е най-важния пазар за нея и ще продължава да разраства бързо."


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 5993