АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На 11 декември министрите на земеделието на ЕС ще се опитат да постигнат общо съгласие по предложението на Европейската комисия за освобождаване от контрол и извън оценките на риска на новото поколение генетично модифицирани организми (нови ГМО, наричани още нови геномни техники).
Над 80 % от морските отпадъци са пластмаси. Пластмасата се натрупва в моретата, океаните и по плажовете в ЕС и по света. Остатъците от пластмаси нанасят вреда на морската среда и на биологичното разнообразие и се срещат в морски видове като морски костенурки, тюлени, китове и птици, но също така и в риби и черупкови организми, а оттам попадат и в хранителната верига на човека.
От 63 проби, 14 показват наличие на неразрешени вещества дори за традиционното земеделие. Сигналите са предимно за култури като рапица, кориандър и пшеница. За да се наричат едни продукти био, не трябва да са използвани пестициди, химични торове и генно-модефицирани организми.
Федералната служба по санитарен и фитосанитарен контрол на Руската федерация (Росселхознадзор) може да забрани вноса на хранителни продукти от ЕС заради фалшификации и съдържанието на генетично модифицирани организми (ГМО). Това съобщи ръководителят на службата Сергей Данкверт, предава TACC.
Европейският парламент отхвърли проектозакон, който позволява отделните страни в Европа да налагат забрана на национално ниво за внос на генно модифицирани организми (ГМО) и фураж.
Хърватската парламентарна комисия по земеделие единодушно подкрепи позицията на хърватското правителство, че страната трябва да остане зона без генномодифицирани организми /ГМО/, предаде агенция Хина.
Увеличават се страховете, че търговското споразумение между ЕС и САЩ, известно като ТТИП, ще доведе до допускането на храни с генетично модифицирани организми (ГМО) в Европа, въпреки публичните уверения, че стандартите за безопасност на храните ще се запазят .
Европейските правителства дадоха политическото си съгласие в Люксембург за компромис, който оставя на страните членки избор да разрешат или пък да забранят отглеждането на генно-модифицирани организми (ГМО) на територията си и ще се опитат да прокарат това решение и в Европарламента, предаде Франс прес.
Случайното заразяване на храни с генно модифицирани организми (ГМО), дори и минимално, силно се е увеличило за 10 години и води до смущения в световната търговия, установява Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), цитирана от Франс прес.
Американският щат е първият, който прие закон за информиране на потребителите за наличието на генно-модифицираните организми на етикетите на храните.