АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Оргахим АД участва в проект за биорафинерии на ЕС
Днес стартира проектът EuroBioRef (Европейски широкообхватен интегриран дизайн за непрекъснато преработване на биомаса), координиран от CNRS, Франция. Той ще се реализира през следващите 4 години с финансиране в размер на 23 млн. евро от Седма рамкова програма на ЕС. EuroBioRef ще се занимава с цялостния процес на трансформиране на биомасата -¬ от селскостопанската продукция до крайните търговски продукти. По този проект ще работят 28 партньори от 14 държави.
“Тази програма е отлична възможност да се изгради мост между селското стопанство и химическата промишленост. Тя интегрира всички звена, работещи с биомаса. А това е добра основа за развитие на био-икономиката в Европа. Това ще даде конкурентно предимство на европейската икономика при съревнование с големите международни играчи в тази област. Проектът ще предложи оригинални и новаторски технологии, подсилващи атрактивност на Европа. Това е и възможност за изграждане на ползотворно и справедливо партньорство в тази високотехнологична сфера между Европа и тропическите държави. Концепцията ще насърчи устойчивото развитие на селското стопанство и в тези страни”, обясни координаторът на проекта, проф. Франк Дюменил от UCCS, Франция.
Разработването и практическото приложение на процесите за създаване на биорафинерии са условия за изграждане на био-базирана икономика. По проекта EuroBioRef ще бъде разработена нова концепция, включваща множество биосуровини (нехранителни), множество процеси (химични, биохимични, термохимични) и множество продукти (авиогорива и химикали). Проектът има конкретната цел да преодолее разпокъсаността в биомасната индустрия. Тъй като ефективността е ключът към процесите за биорафиниране, са необходими решителни действия, за да се улеснят комуникацията, координацията и сътрудничеството между широк спектър участници.
„ОРГАХИМ” АД – Русе, известна като една от най-големите и най-добре оборудвани химически компании в Югоизточна Европа, с дългогодишна история в производството на специализирани химикали и покрития, с модерни инсталации и значителни ресурси, използвани за разработването на нови продукти, е сред участниците в този проект.
Предстоят широкомащабни проучвания, тестове, оптимизация и демонстрация на процесите в производството на широка гама продукти, адаптирани за големи и малки производства на различни места в Европа. По проекта ще работят големи и малки (био)химически производители, учени от цялата верига на биомасната индустрия, различни европейски организации.
В резултат от реализацията на проекта се очаква да се намалят разходите за производство и да бъдат подобрени методите на работа. Разходите би трябвало да намалеят с до 30 процента, благодарение на подобрената реакция и ефективност на отделянето, намаляване на инвестициите, подобряване гъвкавосттта на производствата и биосуровините и намаляване на производственото време и логистика. Не е маловажен и очакваният ефект да намалее с 30 % използваната в производството енергия. Целта е и да се елиминират производствените отпадъци. Авторите на идеята смятат, че е възможно да бъдат намалени дори разходите за суровини. Един от практическите резултати ще бъде оптимизирането на производството на авиогорива, както и на редица други химически продукти.
EuroBioRef има за цел обединяване на системата – от биосуровини до разнообразяване на продуктите. Ще се използват специфичните условия в региона, ще се интегрират съществуващи инфраструктури, рискът за инвеститорите ще бъде сведен до минимум. Идеята е да се разшири практическото приложение на биорафинериите във всички географски райони на Европа и технологията за биорафинерии да бъде изнесена към по-локализирани пазари и източници на биосуровини.
Значението на проекта е голямо от гледна точка на социалните ползи и ползите за околната среда. Очакванията са чрез него да се извърши технологична и икономическа оценка на цялостната интегрирана биорафинерия. Ще се проведат проучвания на жизнения цикъл в околната среда в съответствие с изискванията на Наръчника на Международната референтна информационна система (ILCD), а данните от LCI ще се предоставят чрез Информационната мрежа на ILCD. Подходът за социална устойчивост ще се базира на наскоро разработените указания на UNEP за оценка на социалния жизнен цикъл на продуктите, което позволява необходимите модификации да отговарят на изискванията за съответния анализ на веригите от биорафинерии.
Проектът EuroBioRef има потенциал да стимулира производството на биомаса, да подпомогне разрастването на индустрията и да реализира идеята за постоянно развитие на биомасната индустрия в цяла Европа.
Този проект е финансиран от Седма Рамкова Програма на Европейския Съюз (FP7/2007-2013) по грантово споразумение № 241718 EuroBioRef.
Tweet |
|