АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Международната търговия със зърнени култури сега се прогнозира на 488,1 милиона тона, което представлява свиване от 2,7 процента спрямо нивото от 2023/24 г. Въпреки това се вижда, че увеличаването на вноса от Африка и Близкия изток може да доведе до възстановяване на международната търговия с ориз през 2025 г.
Така е достигнато най-ниското ниво през 21-ви век. Основните причини са спадът в производството през миналата година поради високите температури, съчетани с недостиг на вода, както и сравнително ниската цена на ориза в сравнение с цените на други култури като пшеницата.
Очаква се глобалното производство на царевица и пшеница да намалее, докато тези на ечемик, ориз и сорго да се увеличат, според новия доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.
Мярката влезе в сила от 1 август и трябваше да изтече на 31 януари. Тя обхваща 21 продукта, сред които хляб, прясно и кисело краве мляко, краве сирене, бяло пшенично брашно, яйца, слънчогледово олио, прясно пилешко месо, прясно свинско месо, кайма, бяла захар, ориз и др.
Срокът на тавана на цените за ориз, брашно, хляб и други хлебни изделия, бисквити, вафли, тестени изделия, месо и месни продукти, мляко, яйца, кашкавал и други млечни продукти се удължава до 29 февруари 2024 година.
Цените на 30 основни продукта ще бъдат трайно намалени. Те включват продукти като слънчогледово олио, прясно мляко, брашно, захар, определени месни и млечни продукти, ориз, яйца, някои зеленчуци и плодове, шоколад и продукти за бита.
Правителството намали през април ставката върху ДДС от 6 на сто до 0 на сто върху списък от 46 основни стоки, включително мляко, хляб, ориз, домати и някои видове месо и риба. Нулевата ставка трябваше да изтече в края на октомври.
Максималната цена на дребно за бланширания ориз, който се консумира от много филипинци, е фиксирана на 41 песос (68 евроцента) за килограм и 45 песос за бланширана ориз от най-добро качество. Тези нови ценови лимити, които влизат в сила незабавно, са с 25 на сто под наблюдаваните тази седмица цени на пазарите в Манила.
Това, което може да влоши ситуацията, е ако забраната на Индия за износ на ориз създаде ефект на доминото, като други страни последват примера. ОАЕ вече спряха износа на ориз, за да поддържат вътрешните си запаси.
На 27 юли цената на виетнамския натрошен ориз се повиши до 550-575 щатски долара (щ.д.) за тон, което е най-високата стойност от 2011 г. насам. През предходната седмица тя беше едва 515-525 щ.д. за тон.