АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Замразяването на реализацията на производството по преструктуриране вече е приключило. Наличната стока ще бъде разпродадена. Остава да се изясни кога ще бъдат затворени останалите 17 магазина от голямата верига.
Надали има разумен човек, който не предпочита да купи стока или услуга, която е с намалена цена. Търговците предлагат най-различни намаления, акции и промоции, но средния потребител не може да следи всичко. В същото време голяма част от промоциите са типични за определени стоки и периоди от годината. Затова е добре да знаем, в кои периоди е най-изгодно да се купуват определени продукти.
Международната търговия със зърнени култури сега се прогнозира на 488,1 милиона тона, което представлява свиване от 2,7 процента спрямо нивото от 2023/24 г. Въпреки това се вижда, че увеличаването на вноса от Африка и Близкия изток може да доведе до възстановяване на международната търговия с ориз през 2025 г.
Председателят на Комисията за защита на потребителите забрани прилагането от мобилни оператори на нелоялна агресивна търговска практика. Операторът налага всякакъв вид прекомерни и несъотвестващи на целта извъндоговорни пречки на потребителя, когато последният желае да упражни правата си по договора, включително да прекрати договора или да избере друга стока или услуга или друг търговец, посочват от комисията.
Така е достигнато най-ниското ниво през 21-ви век. Основните причини са спадът в производството през миналата година поради високите температури, съчетани с недостиг на вода, както и сравнително ниската цена на ориза в сравнение с цените на други култури като пшеницата.
Очаква се глобалното производство на царевица и пшеница да намалее, докато тези на ечемик, ориз и сорго да се увеличат, според новия доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.
В България купонната система функционира от края на 1940 г. и е въведена от правителството на Богадан Филов. Причина за нея е Втората световна война, която е в разгара си и оказва силно влияние на световната икономика. Купонната система е практика за контролиране на разпределението на дефицитна стока при възникнало извънредно положение в една държава.
Мярката влезе в сила от 1 август и трябваше да изтече на 31 януари. Тя обхваща 21 продукта, сред които хляб, прясно и кисело краве мляко, краве сирене, бяло пшенично брашно, яйца, слънчогледово олио, прясно пилешко месо, прясно свинско месо, кайма, бяла захар, ориз и др.
Срокът на тавана на цените за ориз, брашно, хляб и други хлебни изделия, бисквити, вафли, тестени изделия, месо и месни продукти, мляко, яйца, кашкавал и други млечни продукти се удължава до 29 февруари 2024 година.
Цените на 30 основни продукта ще бъдат трайно намалени. Те включват продукти като слънчогледово олио, прясно мляко, брашно, захар, определени месни и млечни продукти, ориз, яйца, някои зеленчуци и плодове, шоколад и продукти за бита.