АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От 2014 Полша ще добива шистов газ
Полският премиер Доналд Туск обяви, че търговската експлоатация на находищата на шистов газ в Полша ще започне от 2014 година, предаде Франс прес. "Запазвайки умерен оптимизъм, мога да кажа, че търговската експлоатация на шистов газ ще започне през 2014 година", заяви Туск пред журналисти в Любочин (Северна Полша), едно от местата,където се проучват полски находища, оценявани като най-големите в Европа.
Според него Полша би могла да достигне "газова обезпеченост" през 2035 година и след дългогодишна зависимост от Русия страната ще добие автономност в тази област. Туск е получил гаранции, че сондажите и проучванията, които се правят, няма да изложат на опасност околната среда."Това е много важно за нас", увери той.
Според него "това е аргумент в тази голяма дискусия в Европа по въпроса дали шистовият газ е приемлив или не". Миналата седмица министърът на икономиката на Полша Валдемар Павлак съобщи, че на 8 септември на полска територия за първи път е добит шистов газ. "Кладенецът в местността Лебене в Заходнопоморското воеводство е много перспективен", уточни той. Павлак посочи, че се извършват технически дейности, които ще позволят да бъде оценен обемът на потенциалния добив. Полша мечтае да стане новото енергийно Елдорадо благодарение на огромните си залежи от шистов газ, оценявани от специалисти на 5,3 трилиона кубични метра, отбелязва АФП. Този обем може да задоволи вътрешното търсене през следващите 300 години. Досега в страната са издадени 100 лиценза за проучване на нетрадиционните газови находища, включително на чуждестранни компании.
Европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер посочи на конгрес на Европейската народна партия на 9 септември в полския град Вроцлав, че би искал използването на шистов газ да бъде подчинено на общи правила. Трябва да имаме високи изисквания по въпроса за сигурността и за нормите за защита на околната среда, заяви той пред журналисти. "Най-добрият начин за действие е нормите да се европеизират. Ще представим на страните членки предложения през пролетта," посочи Йотингер. Еврокомисарят изрази желание за приемане на "общи правила за защита на околната среда, за да могат страните членки да дават разрешителни за експлоатация при ясна рамка.
Tweet |
|