АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От 2016 сертификати за дърводобина дейност
С промени в нормативната уредба в горския сектор, се предвижда изискване всички оператори, които искат да участват в процедури по възлагане на работа в горските територии, да притежават нужния за това сертификат. Изискването ще се въведе от 2016 година, е заявил заместник-министърът на земеделието и храните Георги Костов, цитиран в прессъобщение на МЗХ. По думите му това е инструмент, който ще доведе до "изсветляване" на сектора и до осъществяване на външен, независим контрол, а оттам - и до по-добро стопанисване на горите. Георги Костов е посочил, че фирмите, които ще осъществяват дейност в горите, ще изпълняват общоприети горски стандарти и по този начин ще може да се осъществи и проследяване на продукцията.
В момента са сертифицирани 36 горски стопанства или близо 700 000 ха, което е 25 на сто от горските територии у нас. В следващите шест месеца ще приключи процедурата по сертификация на още 30 стопанства, с което процентът на сертифицираните горски територии ще достигне 35.
Според Ценко Ценов - директор "Гори и лесовъдски дейности" към Изпълнителната агенция по горите, се предвижда създаване на Областни планове за стопанисване на горите. Преди тяхното утвърждаване те ще бъдат подложени на дискусии с всички заинтересовани страни. След приемането им, те ще стават задължителни и всеки План на територията на съответната област ще трябва да се съобразява с него, е посочил Ценов.
Едва една четвърт или 686 хил. хектара от българските гори са сертифицирани, съобщи одиторът инж. Мартин Борисов, цитиран от БНР. От догодина дърводобивните фирми също трябва да имат сертификат. До момента с такъв документ разполагат само 73 предприятия. Международният сертификат дава достъп до нови пазари и повишава продажбите, сочи статистиката. Близо 70 процента от холандците и британците и повече от половината швейцарци посочват, че предпочитат да купуват продукции от дърво, които са с логото на сертифицираща система.
Само 16 организации в света имат право да извършват сертификация. Между тях, няма такава, която да е базирана в България, или в друга страна на Балканския полуостров. Това е другото голямо предимство на процеса. Той не се контролира от държавата, а от акредитирани одитори, които пък се проверяват от чужди партньори. Така че компромиси и заобикаляне на правилата, не може да има.
За да бъде сертифицирана, една гора трябва да отговаря на 56 критерии, между които, наличие на кошчета за отпадъци, пълна екипировка на горските работници и използване на биоразградими масла за горските машини.
Tweet |
|