АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Открит е най-модерният научен център в Пловдив
Най-модерният научен център в Пловдив вече функционира. Проектът "ПлантаСИСТ“, който стартира на 16 юли 2020 година, представлява Център по растителна системна биология и биотехнология за превръщане на фундаменталните научни изследвания в устойчиви био-базирани технологии в България.
Той е на стойност 15 млн. евро, които са осигурени от европейската програма "Хоризонт 2020". Българската държава инвестира други 30 млн. лева в сгради и оборудване.
Сградата и оранжериите на Центъра са без еквивалент за България и региона и са оборудвани с технологии от най-ново поколение. Изграден е и високотехнологичен научен кампус. Намира се ан улица Цар Симеон в "Тракия".
„Гордеем се, че в Пловдив стартира изграждането на първия в България международен научен център за върхови постижения. За кратката си история той вече се утвърди като един от водещите институти в растителната биология, с над 70 публикации в реномирани научни издания“, заяви кметът Здравко Димитров по време на първата копка, направена преди две години.
Центърът по Растителна Системна Биология и Биотехнология (ЦРСББ) функционира вече трета година и има шест лаборатории и научно-изследователски отдела („Биоинформатика”, „Молекулярна физиология на стреса”, “Развитие на растенията”, “Растителна клетъчна Биотехнология”, „Растителна метаболомика” и “Селекция и зеленчукопроизводство”). В тях ще се правят изследвания и анализ на растителните геноми, адаптация и устойчивост на растенията при стрес – засушаване, ниски температури, съединения, благотприятстващи здравето, създаване на нови сортове и зеленчукови култури с подобрени вкусови качества.
„Пловдив е най-подходящата дестинация за изграждането на първия международен център за научни и върхови постижения, заради големите традиции в зеленчукопроизводството и земеделието. Той е факт благодарение на амбицията на няколко млади български учени, които успяха да спечелят проекта с европейско финансиране в размер на 15 милиона евро“, сподели заместник-кметът Стефан Стоянов.
За момента в ЦРСББ работят 30 души, шест от които са чуждестранни учени, дошли от реномирани международни институти и университети (Институт Макс Планк, Германия; Университета на Кейп Таун, Южна Африка; Университетът в Палмерстън Норт, Нова Зеландия; Тексаски Университет, САЩ).
Новият кампус включва административен корпус с офиси, семинарни зали и аудитория; лабораторен комплекс с прилежащи специализирани помещения, както и две високотехнологични оранжерии.
Проект ПлантаСИСТ (пълно име: „Създаване на център по растителна системна биология и биотехнология за трансфер на фундаментални изследвания в устойчиви био-базирани технологии в България“) бе единственият проект с българско участие в програмата „Тийминг” (Тeaming), част от Хоризонт 2020 на Европейската комисия, целяща създаването на нови Центрове за върхови научни постижения (ЦВП).
Целта на програмата е да изравни нивата на научните изследвания в различните страни от Европейския Съюз. Новите ЦВП се реализират чрез партньорство между водещи европейски научни институти и научни институти в Widening държави, като новообразуваните ЦВП трябва да отговарят на най-високите световни стандарти.
Консорциумът на проекта се състои от 6 институции – Пловдив, Координиращ институт (Координатор на проекта – доц. Д-р Цанко Гечев); Институт по Зеленчукови Култури (ИЗК) „Марица“, Пловдив; Лаборатория по Приложна Биотехнология към Институт по Микробиология “Стефан Ангелов“ при БАН; Потсдамски Университет, Германия; Институт по Молекулярна Физиология на Растенията „Макс Планк“, Потсдам-Голм, Германия и Институт по Молекулярна Биология и Биотехнология (ИМББ), Пловдив.
„Уверен съм, че той ще бъде притегателен център за обучение на млади учени и не на последно място – свързващо звено между академичните среди, образованието и индустрията, за осигуряване на научен и икономически просперитет на региона“, заключи кметът Здравко Димитров.
Новият кампус на ЦРСББ ключов по пътя на утвърждаването на ЦРСББ като водещ център в областта на растителните науки и изпълнението на стратегическите цели: виско качество на научната продукция; нови продукти за Българския и световен пазар; задържане на добрите специалисти в България; обучение на млади учени и не на последно място – свързващо звено между академичните среди и индустрията, за осигуряване на научен и икономически просперитет на региона.
Tweet |
|