АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предварителните данни показаха, че БВП на скандинавската държава се сви изненадващо през третото тримесечие с 0,1% спрямо второто, когато отбеляза спад с 0,3 на сто. Пазарните очаквания бяха за растеж на шведската икономика с 0,4% през периода юли-септември.
Според експерти по търговия на дребно от Университета "Йоханес Кеплер" в Линц балансът между положителните и отрицателните очаквания на мениджърите за бизнес ситуацията в алпийската република за четвъртото тримесечие на 2024 г. е –13 пр.п., което показва увеличение спрямо предишната година, когато е бил –22 пр.п., въпреки че и сега индексът остава отрицателен.
В проектобюджета за идната година е заложен бюджетен излишък в размер на 0,3 на сто от очаквания брутен вътрешен продукт (БВП) на Португалия, докато през настоящата година се предвижда излишъкът да е в размер на 0,4 на сто от БВП.
В анализ на Министерството на финансите се посочва, че ускорението идва и от двата сегмента - на домакинствата и нефинансовите предприятия. Отбелязва се, че кредитите за домакинствата продължиха да се ускоряват, като нарастват с 19,6 процента на годишна база, при 19 процента през юни, въпреки че индикаторът за доверие на потребителите леко намаля поради влошени очаквания за икономическата ситуация в страната.
Връщането на ДДС на 20 на сто за достъпа до спортни съоръжения ще се отрази негативно върху конкурентоспособността на българските ски курорти е позицията на трите основни курорта.
От пролетта необичайни промоции за летни дестинации в Европа показаха, че някои компании срещат трудности да запълнят самолетите си с очаквания темп.
В секторите, свързани с потребителите, очакванията за цените спаднаха леко до 22,7 пункта, което е спад от 23 през май (сезонно коригирани данни). Очаква се повишенията на цените да са по-редки, особено сред търговците на дребно на дрехи и електронни домакински уреди, както и в секторите на изкуството, развлеченията и отдиха.
Броят на безработните се повиши със 157 000 до 6,649 милиона, докато броят на заетите се понижи с 408 000 до 161,083 милиона. Заплащането на труда се повиши през май с 0,4% спрямо април, или увеличение с цели 14 цента до 34,91 долара на час, при очаквания за нарастване с 0,2 на сто.
Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 0,5% през първото тримесечие, след като е останал без промяна през последното тримесечие на 2023 г.а и след корекция на очаквания по-рано спад от 0,1%. По отношение на разходите потреблението е нараснало с 2,1% през тримесечието, а обществените разходи - с 1,9%.
България регистрира едни от най-високите нива на енергийна бедност в ЕС, изостава при въвеждане механизма за подкрепа на енергийно бедните и не предприема действия за целенасочена политика в тази област, пише в годишния доклад: „Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания“