АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дания, една от най-интензивно обработваните страни в света, в която земеделските земи заемат почти две трети от територията й, задели 43 милиарда датски крони (6,1 милиарда долара) за придобиване на земя от фермери през следващите две десетилетия.
Първата междинна цел на България е до 2025 г. да имаме 5 % сертифицирани площи. До 2030 г. сертифицираните площи за биопроизводство в страната трябва да достигнат 10 % от общата земеделска площ. Експерти отбелязват, че по този показател към момента България е на предпоследно място в ЕС, като след нас е Малта, а Австрия наближава вече 27 %.
Особено на ветроенергийни паркове върху плодородна земя на територията на общината. Това е посочено на официалния сайт на местната администрация, където се съобщава още, че декларацията за това е приета на последното редовно заседание на местния парламент.
Това е посочено на официалния сайт на местната администрация, където се съобщава още, че декларацията за това е приета на последното редовно заседание на местния парламент.
През 2023 г. средната цена на един декар ниви в региона достига 1277 лв., което е със 7,5 на сто повече в сравнение с 2022 г., когато декарът се е търгувал по около 1188 лв. Година по-рано цената е била 920 лв./дка, а през 2020 г. - 871 лв./дка.
Но стабилна за маслодайните семена, докато за протеиновите култури резултатите трябва да са по-положителни, прогнозират за 2024 г. експертите от работните групи на най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).
За 2023 година спрямо предходната 2022 година е налице повишение в цената на сделките с ниви в пет статистически района на страната: Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Югозападен район. Намаление на цената е регистрирано в Южен централен район.
ред участниците са представителите на най-големите световни брандове за земеделска техника, търговци на семена, торове и препарати за растителна защита, широк кръг от фирми за продукти и услуги за земеделието, включително резервни части, сервизни дейности, финансови институции, консултантски компании, автомобилни компании и други.
Пакетът на правителството вече е обект на проверка от двете камари на парламента, които имат възможност да го променят. Ограниченията върху соларните централи могат да повлияят негативно на енергийните компании, които имат цели за растеж в соларния сектор, посочиха финансови анализатори.
Украинските загуби от новите мерки на ЕС във връзка с вноса на украинска земеделска продукция, които влизат в сила на 6 юни тази година, може да надвишат 300 млн. евро, предаде Укринформ.