АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Още 1000 строителни фирми ще фалират
2010 г. ще е още по-тежка от изминалата за строителния бранш. Още около 1000 строителни фирми ще отпаднат от регистъра ни. Това съобщи за в. Пари изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков. През изминалата 2009 г. около 1500 фирми фалираха.
Тези, които ще прекратят дейността си през тази година, ще са предимно малки фирми с персонал от 5-10 души, допълни Бойков. Според него фалитите на строителните фирми ще продължат, защото повечето от започнатите обекти отпреди кризата вече са завършени, а нови поръчки почти няма. Това е причината 2010 да е година на вторичния пазар на жилища. Спадът в строителната дейност през миналата година е бил 30-35%. Нормално е жилищното строителство да е 40-45%, а инфраструктурното да е останалите около 60%, твърди Иван Бойков.
Фалитите при строителните компании бяха предшествани от финансови затруднения на предприемачите. Те нямаха, а и все още често нямат свободни средства, с които да се разплатят с изпълнителите на обектите си. Така много купувачи, дори и с нотариални актове за жилищата си, купени на ниво груб строеж с Акт 14, не могат да се нанесат в домовете си, защото сградите са недовършени или нямат разрешение за ползване.
Ние като посредници не можем да дадем гаранция, че имотите, които се продават чрез нас в етап на строителство, ще бъдат завършени в срок и т.н. По-скоро застрахователите трябва да излязат с такъв продукт на пазара, но наше задължение като професионалисти е да при съмнения в репутацията и намеренията на инвеститора да уведомяваме потенциалните купувачи, коментира за в. Пари управителят на агенцията за недвижими имоти Мирела Мирослав Христов. Той обаче уточни, че за брокерите е изключително трудно да разберат какво е реалното състояние на инвеститора. Ето защо нашата политика е да бъдем много предпазливи при предлагането на обекти от ново строителство и при най-малки съмнения от наша страна, ги спираме от предлагане, допълни Христов.
През миналата година строителните предприемачи използваха няколко начина, за да гарантират на купувачите, че не си дават парите за една зелена поляна. Инвеститор на жилищен комплекс в Младост в София излезе с оферта, че ще изкупува обратно жилищата си, ако купувачите не останат доволни от изпълнението, и то на цената, на която са били продадени. Във втория случай при сключване на предварителния договор за покупко-продажба парите на клиента се заделят в специална банкова сметка, до която обаче предприемачът няма достъп. Той ще ги вземе едва когато завърши жилищният строеж и сградата получи Акт 16. В този случай се подписва тристранен договор между клиента, продавача и финансовата институция, която финансира сделката. Тук клиентите трябвало много внимателно да следят за разходите на банковата сметка, в която са парите им. И двата варианта обаче гарантират на купувачите по-сигурна инвестиция.
Заради липсата на сигурност купувачите ще купуват нови жилища предимно с Акт 16 и най-вече апартаменти от т.нар. старо строителство. Това е една от причините 2010 да бъде годината на вторичния пазар на жилища.
Tweet |
|