АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-студеният край на 2024 г. в сравнение с предходните две години, както и по-забавеният внос на втечнен природен газ, доведоха до намаляване на европейските запаси от газ под средната стойност за последните пет години. И накрая, поради изтичането на срока на действие на украинското споразумение за транзит на газ в края на декември, намаляха руските газови доставки.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен ръст е регистриран в Малта (+13,5 на сто), Белгия (+8,7 на сто) и Гърция (+4,8 на сто). Най-голямо годишен спад се наблюдава в Хърватия (-6,6 на сто), Ирландия (-5,6 на сто) и Австрия (-5 на сто).
Освен увеличаване на туристите от съседните страни за 2024 г. Албания отчита растеж на западноевропейските пазари като Италия, Германия, Франция и Великобритания и разширяване на картата на далечните пазари и повече посетители от тези региони.
За да се стигне до ликвидация точно в този момент, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.
С присъединяването на Австрия, Швеция и Финландия Блокът се разрастна от 12 на 15 държави. Повече за това как членството на трите държави допринесе за Европа вижте във видеото.
Към 30 септември 2024 г. държавният дълг възлиза на 398,4 милиарда евро, което е с 3,6 милиарда евро повече, отколкото в края на предходното, второ тримесечие. Към края на третото тримесечие публичният дефицит на Австрия възлиза на 4,5 милиарда евро, или на 3,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Съществено е спаднал броят на поръчките към австрийските компании от страна на чуждестранните им клиенти. Причина за тази ситуация е ограниченото търсене на водещи за Австрия пазари, сред които е и Германия. През декември намалява и трудовата заетост в промишлените предприятия в Австрия.
Най-голям брой пътувания на български граждани са осъществени към: Турция - 193.2 хил., Гърция - 109.3 хил., Сърбия - 68.5 хил., Румъния - 64.3 хил., Германия - 32.7 хил., Италия - 21.8 хил., Австрия - 20.6 хил., Република Северна Македония - 19.3 хил., Обединено кралство - 18.6 хил., Испания - 13.8 хиляди.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
Месечен бюлетин на AXPO за европейските енергийни пазари, декември 2024 г. Метеорологичните условия и политиката държат европейските енергийни пазари в напрежение