АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
България е сред водещите страни в ЕС по норма на възвръщаемост от инвестиции извън страната – само Полша е пред нас.Най-много те са в Румъния. В топ 10 са Сърбия, Гърция, Северна Македония. Реално над една четвърт от българските преки инвестиции зад граница са в съседни страни. Делът надхвърля една трета, ако включим всички държави от региона на Балканите.
Месечен бюлетин на AXPO за европейските енергийни пазари, декември 2024 г. Метеорологичните условия и политиката държат европейските енергийни пазари в напрежение
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
Ведомството уточнява, че секторът на лечебните и ароматни растения продължава да има значително социално-икономическо въздействие, както за увеличаване на заетостта, така и за осигуряване на икономически приходи от износа на тези билки, които са много търсени на външните пазари.
Инициативата е в синхрон със стремежа на Египет да се превърне в регионален център за логистика и транзитна търговия. Линията ще разшири възможностите за търговия между Европа и Африка и ще подобри достъпа на египетски индустриални и земеделски продукти до европейските пазари.
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система", заяви министър Малинов. По думите му така ще се намали значително потенциалът от внос на електроенергия от съседните пазари.
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
Уязвимостта на европейската електроенергийна система от подобни събития през зимата, отбелязва експертът. Той допълва е, че търсенето на електроенергия все още не е достигнало своя връх, а работата на френската ядрена енергетика, както и износът към съседните пазари, остават стабилни.
За нея ще се работи съвместно с Азербайджан, който изгражда електроцентрали, които са в състояние да произвеждат и по един гигават електроенергия, а досега Сърбия винаги се е ограничавала до около 300-350 мегавата.