АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Държавата се опитва да вземе на ръчно управление напълно пазарни взаимоотношения и да планира търговските практики до най-малкия детайл.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Японският износ се е повишил с 2,8 на сто на годишна основа (спрямо декември 2023 г.). Неговото ниво е над прогнозите на пазарни анализатори за ръст от 2,3 на сто, но е под равнището от 3,8 на сто, отчетено през ноември 2024 година.


При секторните дялове на възобновяемата енергия също се наблюдава увеличение спрямо 2022 г., като то е най-голямо при електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници - с 9,35 процентни пункта, до 29,43 на сто, следван от възобновяемата енергия за отопление и охлаждане - с 3,23 процентни пункта, достигайки дял от 34,88 на сто.


При секторните дялове на възобновяемата енергия също се наблюдава увеличение спрямо 2022 г., като то е най-голямо при електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници - с 9,35 процентни пункта, до 29,43 на сто, следван от възобновяемата енергия за отопление и охлаждане - с 3,23 процентни пункта, достигайки дял от 34,88 на сто.


Целта е да се определи прогнозната стойност за дейността по прокарване на три броя нови експлоатационни сондажа от вертикален тип на хранилището "Чирен", в т.ч. доставка на необходимите материали и оборудване.


Цените на телевизорите с диагонал на екрана от 98 инча (248,92 сантиметра) в САЩ са спаднали с 53 процента, а продажбите им са скочили с 877 процента спрямо миналата година, посочва говорител на компанията за пазарни проучвания "Сиркана" (Circana).


Според 72-мата пазарни участници в анкетата - представители на реалния и финансовия сектор и професионалисти, след година инфлацията се очаква да намалее до 27,44 процента, а след две години до 18,08 процента.


Придобиването на "Аркедиъм литиъм" ще превърне "Рио Тинто" в един от основните играчи на световния пазар на литий, отбелязват пазарни анализатори.