EUR 1.9558
USD 1.7689
CHF 2.0791
GBP 2.3014
CNY 2.4291
you tube
mobile version

Пазарът на екзекютив сърч у нас бележи спад

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пазарът на екзекютив сърч у нас бележи спад

mail08:10 | 11.04.2025прегледи 260 коментарикоментари 0


След няколко поредни години на стабилен растеж, през 2024 г. пазарът на екзекютив сърч услуги в България отбеляза забележим спад. Този спад се прояви по-отчетливо в периода след април 2024 г., когато търсенето на услуги за директен подбор се сви осезаемо. Това отбелязва Българската Екзекютив Сърч Асоциация (БЕСА).

Едва в края на 2024 г. започна да се забелязва леко съживяване на пазара, което продължи и в началото на 2025 г. Въпреки това леко съживяване, огромната несигурност, предизвикана изкуствено от налагането на мита от администрацията на Тръмп в началото на април 2025 г., допринася за все по-големи колебания в намеренията на
инвеститорите, планираните нови роли и решенията за назначаване на нови мениджъри. 

Очаква се тази несигурност да доведе в глобален мащаб до намаляване на инвестициите, повишаване на инфлацията и по-висока безработица, поне в краткосрочен план.

През 2024 г., въпреки запазването на средната стойност на консултантския хонорар по проектите за екзекютив сърч, броят на новите проекти, както и общият оборот, спаднаха с приблизително 35%. Сред основните причини могат да бъдат посочени:

- Икономическата рецесия в Западна Европа, и по-специално в Германия;
- Несигурността около ефектите от президентските избори в САЩ и тяхното отражение върху търговските отношения между САЩ, Европа и
Китай;
- Продължаващата война в Украйна;
- Продължаващата политическа нестабилност в България;
- Покачването на осигурителния праг и възнагражденията на топ-мениджърско ниво, което доведе до повишени разходи за наемане.

Спад по сектори:
- Индустриален сектор: Най-голям спад се наблюдава именно тук – 51%. Годината премина под знака на съкращения, закриване на производствени мощности и оттегляне на инвеститори. Компаниите реагираха на повишените разходи чрез оптимизация и намаляване на новите наемания.
- Логистичен сектор: Нямаше значимо търсене на топ мениджъри чрез екзекютив сърч услуги. Фокусът бе насочен към задържане и развитие на вътрешните лидери.
- Сектор на бързооборотни стоки: Отбелязан е спад от 30%, консистентен с общия пазарен тренд. 

Макроикономическите фактори – инфлация и растящо потребление – все пак насърчават частичните инвестиции в хора на топ мениджърско ниво.
- Технологичен сектор: Трансформацията, забавянето на растежа и зрелостта на индустрията в България доведе до нови изисквания за мениджърите в сектора – по-малко фокус върху чисто техническите им компетенции и много по-силен акцент върху лидерските им качества, способността им ефективно да управляват еккалацията на бизнеса и
уменията им да водят преговори с потенциални инвеститори в дялов капитал или нови собственици.
- Фармацевтичен сектор: Продължава тенденцията на клъстъризация и регионализация на роли те в сектора. Редица позиции в България се закриват или се трансформират в такива с по-широк географски обхват, на ниво регион.
Въпреки пазарното охлаждане, експертизата на екзекютив сърч компаниите
остава ключова. Те играят важна роля в:

- Консултирането по отношение на наличните компетенции на пазара;
- Предоставянето на информация за текущите нива на възнаграждения;
- Задълбочената оценка на лидерския потенциал вътре в компаниите и
бенчмарк спрямо външни кандидати на пазара;
- Фасилитирането на комуникацията между клиент и кандидат;
- Управлението на очакванията и договарянето в чувствителния финален етап на всяко търсене на топ-мениджърски ниво.
 

Наблюдаваме и следните тенденции през 2024 и 2025 година:
- Синергични услуги: Значителен ръст на интереса към услуги, които в комбинация с екзекютив сърч, създават синергия за компаниите – онбординг на висш персонал, оценка на членовете на борда и разработване и изпълнение на програми за ефективност на топ-екипа, повишаване на динамиката и кохезията в лидерския екип, коучинг,
менторинг и вътрешни оценки на кадри при промоции вътре в компаниите или при назначавне на нови кандидати или преструктурирания на бизнеса.
- По-бавно затваряне на позиции: Средният срок за представяне на шортлист се удължи от 4 на 6 - 7 седмици, поради сложността на ролите, хибридни профили и колебания на клиентите в процеса на вземане на решение за финализиране на процеса на подбор.

- Нарастващ брой откази от кандидати във финален етап: Все по-често дори топ кандидати се отказват без обяснение или желание за договаряне – явление, типично за среден мениджмънт, което вече се проявява и при C-level ролите. Намираме обяснение за тази тенденция във високата несигурност на средата и вследствие на повишения риск
при смяна на работодателя.
- Увеличение на проактивни кандидатури: Повече хора започват активно да търсят промяна, включително българи с международен опит, проявяващи интерес да се върнат в страната, поради очаквани трансформации и преструктурирания, несбъднати обещания или липса на стабилност в бизнеса на настоящия работодател.
- Самостоятелни кампании от работодателите: Расте броят на фирмите, които търсят директно или чрез използването на по-икономични услуги по обикновен подбор, преди да прибегнат до екзекутив сърч. Това често води до забавяния в назначаванията и компромисни решения.
- Задържане на заплатите: Все по-често работодателите предлагат заплати около или под средните за пазара. Това може да стабилизира пазара и да ограничи „инфлацията“ във възнагражденията.

- Възрастови въпроси: Част от компаниите не проявяват готовност да наемат хора в по-напреднала възраст, въпреки техния опит, високо ниво на лоялност и широка експертиза. Обясняваме си това с по-високи възнаграждения, свръхквалификация, от която работодателите се опасяват, както и общото впечатление за по-ниско ниво на гъвкавост на такива кандидати. В голяма част от случаите това е несъстоятелно и ролята на екзекютив сърч е да докаже именно това.
- Жените на високи позиции: Делът на жените на високи позиции у нас достига 37% за 2024 г., затвърджавайки тази позитивна тенденция от последните 20 години в екзекютив сърч проектите. Жените вече притежават солиден опит, знания, отлично образование, силна амбиция да успяват и да постигат резултати, отдаденост и влияние, което ги прави
все по-търсени на пазара.

2024 беше предизвикателна година за пазара на екзекютив сърч услуги в България. Спадът в търсенето, особено в индустриалния сектор, показа необходимостта от адаптация и стратегическо преосмисляне както от страна на работодателите, така и от консултантите.

Въпреки трудностите, годината разкри и редица възможности за развитие - увеличеното търсене на съпътстващи услуги като оценки на лидерски компетенции, коучинг, бенчмарк анализи и програми за увеличаване на ефективността на ниво управителен съвет показа, че компаниите все по-често търсят задълбочен партньорски подход и дългосрочна стойност в сътрудничеството с екзекютив сърч компаниите.

Очакваме през 2025 г. пазарът постепенно да възвърне своята динамика, воден от продължаващите трансформации и нуждата от нов тип лидерство – такова, което поставя акцент върху адаптивността и нуждата от способност за ефективно управление в комплексна, хаотична и непредвидима среда.

Българската Екзекютив Сърч Асоциация (БЕСА) е професионална организация на консултантите по намиране и привличане на висш мениджърски персонал в България, които се обединяват за въвеждането на етични стандарти на българския пазар и издигане на професионалното ниво на сектора. Създадена е в началото на 2011г. и нейни членове са:
• Alexander Hughes
• Boyden
• Frijsberg & Partners
• Dr. Pendl & Dr. Piswanger
• Stanton Chase International
БЕСА се ползва от подкрепата


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg