АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пазарът на имоти се съживява след година
Преглед на печата:Съживяването на пазара на бизнес имоти в Европа ще повлияе положително на конюнктурата в България след около година. Това прогнозира вчера Ричард Питърсън, директор на партньорската програма на консултантската компания в сектора Cushman & Wakefield и управляващ директор за Полша, цитиран от в. Монитор.
Според бизнесмена вече се наблюдават добри признаци, че пазарът се възстановява в Европа, САЩ и Азия, въпреки че ситуацията сега е по-сложна отпреди кризата и съживяването не е във всички пазарни сегменти.
Прогнозата на компанията за пазара за периода до края на 2012 г. е положителна, уточни Питърсън. В Европа има много свободни капитали, които чакат изгоден момент да бъдат инвестирани в бизнес имоти, допълни той.
Пазарите в Централна Европа - Полша, Чехия и Унгария, преминаха през кризата през 2009 г. доста добре, затова можем да очакваме ръст на пазара и в България, каза още Питърсън.
Според Христо Илиев, председател на борда на директорите на AG Capital, българският пазар на бизнес имоти е много по-привлекателен за стабилни чужди инвеститори, отколкото тези на съседните страни като Сърбия, Македония и Косово. В тези държави, които не са част от евроатлантическите структури, предпочитат да влагат капитали предприемачи, търсещи бърза печалба. В най-младата независима държава на Балканите има много мисии на различни международни организации и затова там пазарът на офиси има бъдеще. Отделно там има много свободни пари, добави Илиев.
Към България се насочват по-сериозни инвеститори, които търсят сигурност и искат да купят големи готови сгради или перспективни проекти, каза още шефът на AG Capital. За тях е от голямо значение дали страната е в ЕС или не. Другият плюс на България е, че известни фирми предпочитат да отворят офиси у нас и от тях да управляват бизнеса си в съседни страни, поясни той.
От бизнес имотите най-вероятно по-бързо от кризата ще излезе сегментът на индустриалните площи, прогнозира Сергей Койнов, управляващ партньор на Forton International. Там все още няма свръхпредлагане. При наличие на растеж в икономиката има шанс да бъдат усвоени свободните площи и да се започнат нови проекти, които да задоволят eвентуален по-голям интерес на инвеститорите, добави той.
Най-голям е интересът към офисите
В момента търсенето във всички сегменти на бизнес имотите е слабо, но е радостно, че го има, казва Сергей Койнов, шеф на Forton International. Може би по-голям интерес има към офисите, защото много престижни чужди компании планират да разширят дейността си у нас и търсят да наемат офиси, защото сега офертите са много изгодни. Със завършването на някои от новите качествени проекти ще се стигне и до конкретни по-големи сделки, добави той. До края на годината у нас се очаква на пазара да излязат 370 000 квадрата. Засега нашата страна продължава да е на опашката в Европа с търговска площ от 42 кв. м в молове на 1000 жители, показват данни на Cushman&Wakefield. Лидер на Стария континент е Норвегия с над 680 квадрата. На последните места с нас са още 4 балкански държави - Гърция, Босна и Херцеговина, Румъния и Сърбия. Според прогнозите на "Райфайзен имоти" към края на годината на 1000 българи ще се падат по около 86 квадрата площ в търговски центрове.
Tweet |
|