EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Пазарът на производствени и складови площи расте

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пазарът на производствени и складови площи расте

mail15:05 | 27.11.2024прегледи 498 коментарикоментари 0


През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Строителната активност е значителна. Обемът на новозавършените проекти е 51 500 кв. м. Същевременно, броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м.

Само в изминалото тримесечие са започнати осем нови обекта за общо 66 000 кв. м. В перспектива обемът на пазара в София се очаква да продължи да се покачва. Това сочат данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.

„Всички нови обекти, завършени в изминалото тримесечие, са средноголеми с РЗП между 3500 и 9500 кв. м. Запазва се и тенденцията повечето от тези проекти да са предназначени за собствено ползване. Перспективата е положителна, като строителството и търсенето на площи под наем е основно от компании, специализирани в търговия, хранително-вкусова промишленост, интегрирани соларни решения и услуги с добавена стойност”, коментира Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи” .

Данните показват, че усвояването на нови площи нараства два пъти на годишна база и през третото тримесечие достига 53 000 кв. м. Спрямо предходното тримесечие на 2024 г. обаче новоусвоените площи се свиват. Това се дължи на факта, че свободните спекулативни площи /бел. ред. - изградени с цел отдаване под наем/ са предимно с големи минимални складови модули, които не отговарят на засиленото търсене на по-малки пространства.

Според Жоро Ангелов, складовите площи до 1000 кв. м в рамките на града представляват пазарен сегмент със значителен потенциал, но недостигът на свободни обекти ограничава малкия и среден бизнес. От друга страна в процес на финализиране са сделки, които са свързани с площи от 3500 до 15000 кв. м. Така в скоро време се очаква осезаемо да се свие и малкото предлагане на свободни първокласни логистични площи и проекти в строеж. Свободните площи към трето тримесечие на годината са под 3% от общия размер на пазара в София.

Пазарът вече е надхвърлил 2.15 млн. кв. м в София и околните индустриални зони, но в сравнение с останалите столици в Централна и Източна Европа все още има значителен потенциал. В следващите 2-3 години може да се очаква видимо нарастване на индустриални площи в столичния град и в съседните общини. По отношение на предназначението основно се изграждат площи за логистично обслужване, услуги с добавена стойност и производствени площи.

Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.

Наемите на първокласни площи остават непроменени около 5.3 евро/кв. м в Столичната агломерация. От Cushman&Wakefield Forton отбелязват още, че новопостроените малки обекти и проектите на добри локации в рамките на града се предлагат на нива от 6 до 6.5 евро/кв. м.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg