АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пазарът на търговски площи се активизира
Продължаващ ръст в активността на пазара на търговски площи, воден основно от динамиката при ритейл парковете, бе отчетен през второто тримесечие на 2023 година. Общият обем на новоподписаните договори за отдаване под наем достигна 60 000 кв. м, като от тях 60% са за площи в ритейл паркове, а други 34% - за обекти в търговски центрове. Това показват данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.
„Експанзията на търговците в ритейл паркове остава основен двигател на пазара, но отчитаме и задоволителна динамика в търговските центрове. Тези трендове водят до ръст в заетостта, въпреки мерките за оптимизация на площите, които взеха някои търговци на модни стоки. В краткосрочен план очаквам наемната активност да продължи, което вероятно ще доведе до плавен ръст на наемните нива. Тя отново ще бъде движена главно от ритейл парковете, като до края на годината се очаква откриването на още шест такива обекта с 60 000 кв. м РЗП”, коментира Явор Костов, управляващ партньор.
В дългосрочен план допълнителни 180 000 кв. м са в процес на изграждане, се казва още в анализа на компанията. През изминалото тримесечие на пазара се появиха два нови ритейл парка с обем от 35 000 кв. м. Динамиката се дължи в голяма степен на дискаунт веригите, които разширяват дейността си, бюджетните брандове за облекло и спортните магазини.
След ръста в предходното тримесечие, към момента наемните нива в търговските центрове в София остават стабилни - 36 евро/кв.м. Отчита се потенциал за ръст през следващите месеци поради намаляването на свободните площи. Доходността от първокласни площи в столицата остана непроменена на нива от 7,5%.
Логистични площи
Умерен ръст в наемите на логистични обекти отчитат от компанията. В обектите с площ над 10 000 кв. м нивата нарастват до 5.20 евро/кв. м, докато при по-малките квадратури – до 5.60 евро/кв. м. Доходността от първокласни логистични имоти остана непроменена на нива от 7,25% през тримесечието. Като негативни фактори могат да се определят нарастването на наемните нива за наемателите, а за инвеститорите - ръстът на строителните разходи.
Основна цел за преодоляване на настоящите затруднения ще бъде управлението на рисковете и несигурността, правилната комуникация и консултация със страните.
„Причината за движението на наемите във възходяща посока е главно в индексацията на наемните цени и незначителните нива на свободни площи за отдаване под наем. Очаква се намаляване на нови проекти за отдаване под наем заради високите строителни разходи. Поради същите обстоятелства е възможно да бъдат засегнати и новите индустриални проекти за собствено ползване, както и Build–to–suit проектите”, коментира Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи”.
Общият обем новозавършени проекти през второто тримесечие е 82 000 кв. м, повечето от които са инвестиции за собствено ползване. Усвоените площи за периода възлизат на 61 000 кв. м. Наличните логистични площи се увеличиха незначително, а свободните такива останаха непроменени спрямо предходните периоди - на нива от 1,5%. Очаква се няколко нови логистични сгради в процес на строителство да допринесат за увеличаване на предлагането на площи за отдаване под наем.
Нарастващите цени на наемите и растящите лихвени проценти, ведно с малкото свободни сгради и такива в процес на строителство, създават очаквания за плавно забавяне на активността на пазара.
Tweet |
|