АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според експертите причините за тези катаклизми са липсата на проактивни грижи за гората – различни видове отгледни и възобновителни сечи, застаряването на горите и климатичните промени. В последните 2 години добивът на дървесина бележи най-ниските си стойности за последния четвърт век, а това е лоша новина.
Заместник-министър Мирослав Маринов каза, че от началото на годината са възникнали над 500 горски пожари, като на 10 % от засегната площ дървесната растителност е напълно унищожена от върхови пожари, а останалите близо 90 % са низови.
Белгийските железници ще обособят места, където да се пази тишина - без разговори по телефона, силно говорене и мобилни устройства в тих режим.
Стойността на проекта, който вече е финализиран, е 5 059 800 евро. 85 процента от тях бяха отпуснати от Европейския фонд за регионално развитие, останалите 15 на сто се съфинансираха от бюджетите на Румъния и България.
Подпомагане ще получат земеделски стопани, които са претърпели загуби от пожарите само там, където има издадени заповеди на областен управител или кмет за обявено бедствено или частично бедствено положение.
Според данните на ИАГ 35 500 ха, което се равнява на е 0,8 % от залесената площ на страната, са увредени. Само че нито институциите, нито обществото успяха да се разтревожат достатъчно от тази информация. Според данните през последните 60 години са залесени около 1,5 млн. ха предимно иглолистни горски култури
Около 40 групи доброволци, които засаждат гора и после в период от 3 до 5 години идват всяка пролет да попълват изсъхналите фиданки, в края на пролетта ги окопават, есента ги зазимяват.
Правителствата на двете страни казаха в съвместно изявление, че парите ще бъдат използвани през следващите четири години за опазване на гората. Това ще бъде сътрудничество между бразилските държавни банки и френската агенция за инвестиции. Частни ресурси също биха били добре дошли, казаха Бразилия и Франция.
Възстановяването на почвите при регенеративното земеделие се постига по естествен път – чрез оставяне на повече растителни остатъци в земята, включване в процеса на ефективни микроорганизми и целулозо-разграждащи гъби и др., които стимулират процесите на образуване на хумус.
През 2022 г. близо 900 000 хектара земи в Европейския съюз са били опустошени от пожари – територия, която съответства приблизително на размера на Корсика, показват данни от новия доклад „Горски пожари в Европа, Близкия изток и Северна Африка за 2022 г.“, публикуван от Съвместния изследователски център на ЕК.