АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пакистанска инвестиция в Кнежа = €28 млн.
Пакистански инвеститор изгражда текстилен завод в България. Това заяви зам.-министърът на икономиката Любен Петров при откриването на българо-пакистански бизнес форум в Гранд хотел София, организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Инвестицията е за 28 млн. евро, като проектът е в процес на реализация. В завода ще бъдат разкрити над 5000 работни места, уточни зам.-министър Петров.
Точни преди година EconomyNews.bg съобщи за намеренията на пакистанска фирма с представителства в Дюселдорф и в Барселона да построи високотехнологична фабрика в областта на текстилната индустрия. Според интереса на инвеститорите, които произвеждат спортни облекла, кожени изделия и други дрехи, е предложен терен от 120 дка в община Кнежа. Предприети са мерки за осигуряване ток, вода и газ. Намеренията им са в първия етап да бъдат наети 1600 души, а след 4 години - над 6500. Целта е производството да бъде с европейско качество, а инвестицията да бъде 42 млн. евро.
Плевен – център на инвестиции
Има повишен инвестиционен интерес към Плевен и региона от водещи производители от Германия, Франция, Пакистан, Република Корея, Китай, по думите на областния управител Илиян Йончев. Той уточни, че областната администрация, съвместно с общинските ръководства, предприема всичко необходимо, да бъдат създадени условия за реализиране на проектите, които ще разкрият хиляди нови работни места.
Областната администрация оказва съдейства на инвеститор от Република Корея, който ще вложи 85 млн. лв. за 5 години в бившето поделение край Телиш, което е в системата на индустриалните зони у нас. Проектът предвижда завод за производство на гъби, а в бъдеще и на био-кокошки, поясни Йончев. Идеята е първоначално да бъдат наети 100 работници, а по-късно - до 600.
Инвеститор от Германия е предложил да създаде високотехнологична ферма за 500 крави край Плевен. Той е получил предложение да инвестира за развитие на тази дейност на територията на община Пордим.
Според областния управител наближава времето да бъдат рестартирани и проекти за електроцентрали в общините Никопол и Белене, за което са проявили интерес инвеститори от Китай.
Междувременно, в Плевен официално бе открит завод за автомобилни кабелни системи "Електрокабел България". Производството започна на 12 януари 2015 г. с 30 работни места, в момента са 70 работници и служители, а до края на 2015 г. персоналът ще бъде 230 души. Заводът е построен на площ от 5000 кв.м. Има възможност да бъде разширен на двойно по-голям терен. За три години ще бъдат инвестирани 4 милиона евро, а ако има търсене на продукцията му, ще бъдат вложени още толкова средства. Предприятието е част от Нексанс груп със седалище в Париж. Фирмата-майка има производства в 40 държави с 26 000 души персонал, с оборот от 6.7 милиарда евро за 2013 г.
България и Пакистан в цифри
Интересът към производственото и търговско коопериране между българския и пакистанския бизнес постоянно нараства, каза изпълнителният директор на агенцията Мариета Захариева. От страна на Пакистан има интерес към българските храни и селскостопанска продукция. Компании искат да произвеждат българско кисело мляко. Освен това възможности има в областта на електрониката и електротехниката.
Пакистан пък може да ни предложи ориз и продукция от химическата индустрия.
Стокообменът между България и Пакистан по данни на Министерството на икономиката:
Водещи позиции в стокообмена с Пакистан за 2013 г.:
2013 г. бележи намаление на българския износ с 38.6% спрямо 2012 г., като възлиза на 9.7 млн. щ.д. и намаление на пакистанския внос с 4.8% възлизащ на 14.0 млн. щ.д.
Снимка: ИАНМСП
Tweet |
|