АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Разаследването е във връзка със съмнения за измама с евросредства, предоставени покрай отминалата пандемия от ковид.
През 2023 г. компаниите ще трябва да наблюдават все по-добре веригите си за доставки. И това не включва само кризи, свързани с пандемия или войни, а и фактори като въздействието на подизпълнителите по веригата върху околната среда, както и специфични проблеми с човешките права.
Тя се стабилизира малко над близо 50-годишното дъно от 3,7%, отчетено през първото тримесечие на настоящата година (най-ниско ниво от декември 1974 г.) и е с 0,2 процентни пункта под нейното ниво преди началото на коронавирусната пандемия, отбелязва британската статистика.
Последните две години бяха белязани от разнородни кризи – пандемия, война, неконтролирани изменения на енергийни цени, инфлация. Как се отразяват тези събития върху дейността на държавните предприятия, какво е значението на рамката за тяхното управление и подготвена ли е тя за подобни шокове?
Процентът на предприятията, увеличили броя на дистанционните срещи, е най-висок във Финландия (79 процента), Малта (76 процента) и Швеция (71 процента), а най-ниски дялове са регистрирани в България (23 процента), Полша (29 процента) и Латвия (33 процента).
За разлика от предходните години на пандемия, този път изложителите ще могат да използват и закритите площи в спортен комплекс „Простор“.
В 20 страни членки пътниците са се увеличили през третото тримесечие спрямо същите три месеца на 2020 година, когато бе вторият пик на коронавирусната пандемия.
Парадоксално или не, пандемията обаче донесе и някои позитиви: погледите като че ли бяха насочени и към алтернативния туризъм, към качеството на услугите, към уникалност на преживяването, към устойчивост.
Отчетливо се забелязва промяната в демографията както заради много високата смъртност, така и заради отлива на население от големите градове към тяхната периферия. Сфери като здравеопазване, образование и култура са тежко засегнати и функционират в условия на извънредни обстоятелства.
Спад е отчетен за пети пореден месец, като той се дължи на комбиницията от недостиг на електронни компоненти и продължаващата пандемия от коронавирус. Така 2021 г. за германската автоиндустрия се превръща дори в по-лоша от кошмарната 2020 г., отбелязват от службата.