АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система", заяви министър Малинов. По думите му така ще се намали значително потенциалът от внос на електроенергия от съседните пазари.
Алтернативните суровини, които да съответстват на свойствата на руския петрол, ще бъдат смеси от суровини от Латинска Америка, Саудитска Арабия и Северно море, заяви Дундр. Дори след пълното преминаване към неруски доставки, Зденек Дундр каза, че тръбопроводът "Дружба", който пренася руския суров петрол на Запад, ще остане пълен с петрол и готов като резервен вариант.
Новото строителство е предпочитан избор във всички изследвани градове, но при най-желаните локации се наблюдава интерес и към блокове, строени преди 2000 г.
Новинарската агенция Интерфакс-Украйна съобщи, че в присъствието на министъра на енергетиката Херман Халушченко и на посланика на САЩ в Киев Бриджит Бринк е бил положен основният камък на реакторни блокове 5 и 6 на Хмелницката атомна електроцентрала.
„Росатом“ и Унгария вървят с бързи темпове към първи бетон за АЕЦ „Пакш-2“. Проектът е първият на територията на ЕС, получил лиценз за изграждане на ядрени енергоблокове по референтен руски проект. „Росатом“ е световен лидер в изграждането на нови блокове и едновременно строи 22 енергоблока в седем държави.
Съсобственици в блокове, които досега не са заявили желание за участие в програмата, също могат да го направят. Със средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост в Етап II ще се финансират до 80 на сто от инвестициите за изпълнение на предписаните дейности при провеждане на енергийните обследвания.
От "Шел" посочиха, че очакват сделката да бъде сключена до края на първата половина на 2024 г. Десетилетия наред петролът за рафинерията, която е мажоритарна собственост на руската държавна компания "Роснефт", се доставяше от Русия чрез тръбопровода "Дружба".
"Уникалното на технологията AP 1000 е цената ѝ". Румен Овчаров за новите блокове на "Козлодуй": Ще си купим проект, който ще се чудим кой ще построи. "Главният изпълнител е ключов. В България няма изпълнител, който да го направи".
Чехия се снабдява с петрол чрез тръбопровода "Дружба", минаващ през Украйна, както и чрез тръбопровода Инголщад - Кралупи - Литвинов (IKL), който се свързва с Трансалпийския тръбопровод (TAL) в Германия, отбелязва Ройтерс.