АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Папандреу в битка с рецесията
Изправен пред висока безработица, ниски бюджетни приходи и неуверена икономика, лидерът на социалистите Георгиос Папандреу е изправен пред напрегната битка да измъкне страната си от ръба на рецесията.
Изборите, които противопоставиха на двете най-влиятелни политически династии, Папандреу срещу премиера консерватор Караманлис, са разглеждани като съществени за изпълнението на реформите, изисквани във втората по бедност страна от еврозоната.
"Оставаме обединени, изправени пред голямата отговорност да променим страната си в нация на справедливост, солидарност, хуманност и зелено развитие," заяви Папандреу пред ликуващи симаптизанти, след като частичните резултати показаха, че партията му печели 44% от гласовете и 159 от 300-те депутатски места в парламента.
Фамилията Папандреу може да напомня за стари времена, тъй като той е син и внук на двама бивши премиери. Но откакто бе избран за лидер на социалистическата партия ПАСОК през 2004 г. той води трудна битка за радикална реформа във формацията.
В момент когато много гърци са скептични към една партия, чиято стара гвардия бе опетнена от твърдения за скандали и самодоволство в миналото, Папандреу е решен да внесе прозрачност в гръцката политика.
Социалистите ще трябва да се справят с неуверена икономика след години на значителен растеж, а също с висока безработица и бюджетен дефицит, превишаващ 6 процента от брутния вътрешен продукт.
Панайотис Патракис, икономист и преподавател в Атинския университет, казва, че основното предизвикателство пред следващото правителство е подобряването на положението на публичните финанси, както и взимането на всички нужни мерки за повишаване на икономическата активност.
Социалистическата партия ПАСОК се ангажира с нов подход към икономическата криза, като обеща по-големи данъци за богатите и подпомагане на бедните.
За разлика от него, лидерът на консерваторите Костас Караманлис призоваваше за две години на трудни реформи, включващи и замразяване на заплатите в публичния сектор.
Слабите бюджетни приходи принудиха правителството да прибегне към заеми, за да финансира нарастващия бюджетен дефицит, който се очаква да превиши 8 процента от брутния вътрешен продукт.
Социологическите проучвания през последните няколко месеца сигнализираха, че петте години управление на консерваторите, което започна с големи надежди за спасяване на несигурната икономика, но завърши със случаи на скандали и корупция, е омръзнало на гърците.
"Чувствам това като ново начало, че най-накрая ще можем да придвижим напред тази страна като други страни в Европа," казва 25-годишната фризьорка Георгия Пападаки.
Според специалистите сега вниманието ще е насочено към това дали Папандреу ще назначи ново поколение талантливи млади икономисти и природозащитници, които да помогнат за управлението на страната вместо по-възрастното поколение от твърдолинейни социалисти.
В предизборната си кампания Папандреу обяви план в 100 дни, за да внесе в парламента законопроекти, насочени към подпомагането на малкия бизнес. Той поиска увеличение на заплащането на труда, което да компенсира инфлацията, и реформирана данъчна система, налагаща по-голям данъчен товар на богатите.
Той обеща също да не увеличава бюрокрацията въпреки създаването на нови министерства - на икономиката, околната среда и защита на гражданите. Ангажира се също да намали сегашните 16 министерства на по-малко от 15, включително новите министерства, загатвайки намерението си да обедини други ведомства на правителството.
Tweet |
|