АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Парите за “Набуко” в края на годината
Проектът за газопровода "Набуко" остава приоритетен за Европейската комисия, а всички основни решения за неговото финансиране и инвестициите трябва да бъдат взети до края на тази година.Това заяви за БТА Марлене Холцнер, говорителка на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Участващите в проекта компании направиха консорциум. От Европейската комисия също се ангажирахме във финансирането на "Набуко" с 200 милиона евро. Основните решения трябва да бъдат взети до края на тази година, като според разпоредбите този срок може да бъде удължен максимум с три месеца. В противен случай тези 200 милиона евро не могат да бъдат използвани, посочи тя.
Според нея суровина за газопровода "Набуко" има предостатъчно. В целия Каспийски регион имало два пъти и половина повече газ, отколкото в Русия или стотици хиляди милиарди кубически метра газ, докато проектната мощност на "Набуко" е едва за 31 милиарда кубически метра годишно. Тя е изчислила, че ако всичкият наличен газ в каспийския регион премине през "Набуко", газопроводът трябва да действа 5000 години.
В Европейската комисия сега не се обмисля "Набуко" да транспортира газ от Иран. "Заради политическата ситуация това не е опция. Но няма проблем "Набуко" да бъде задействан. В региона има достатъчно газ, който може да бъде доставян от Азербайджан, Туркменистан, както и от Ирак", заяви говорителката.
"Набуко" запазва за нас статута на приоритетен проект и получи допълнително финансиране от 200 милиона евро като част от програмата за икономическо възстановяване в Европейския съюз. Приоритетен е, защото наистина отваря пътя за нов газ от нови източници в Каспийския регион и е добър от гледна точка на диверсификацията. Русия е партньор на Европейския съюз и ще остане наш важен търговски, политически партньор, както и партньор в газовата област. В същото време ние искаме да имаме нови партньори, както и да отворим пътя към Каспийския регион. Това е разликата между "Набуко" и "Южен поток". "Набуко" отваря нови източници, а по "Южен поток" ще преминава все така руски газ, изтъкна Марлене Холцнер.
По проекта Бургас - Александруполис тя каза, че Европейската комисия не се занимава с екологични оценки, което правят компаниите и националните власти. Ние наблюдаваме проектите, но работа на националните власти е да проверяват оценките.
Холцнер заяви, че не е информирана Гърция да е оказвала натиск в Европейската комисия в полза на изпълнението на проекта. Освен това тя заяви, че разлика между разлива в Мексиканския залив, където британската компания "Бритиш Петролиъм" е правила дълбочинни сондажи, и евентуалния риск от разлив от петролопровод до Бургас през Черно море.
"Това са различни неща. Нещо може да се случи, разбира се. Но технологията за търсене и добиване на петрол от големи дълбочини, както в Мексиканския залив, не е овладяна напълно, докато с петролопроводите е по-различно. При теч може веднага да се разбере къде е мястото, един петролопровод лесно може да бъде спрян", отбеляза тя.
Важно да се диверсифицират източниците и пътищата за доставка на енергийни суровини. Но страните и компаниите трябва да решават. Европейската комисия казва да, добре е да има нови източници и трасета. Но Комисията не може да каже кой проект да бъде одобрен, защото това не е в компетенциите й, изтъкна Марлене Холцнер.
Tweet |
|