АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Напрегнатите политически пейзажи и променящите се парични интереси могат да направят публичните и финансови инвестиции във възобновяеми енергийни източници нестабилни.
Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност...
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън обяви най-широкообхватните си санкции срещу енергийния сектор на Русия, предаде Ройтерс. Целта на американските мерки е да бъдат отрязани руските приходи от продажбата на петрол и природен газ, използвани за военната агресия на Москва срещу Украйна.
В момента Румъния е страната с най-висока инфлация в Европа, а икономистите очакват тази ситуация да се запази и през тази година с новите фискални мерки на правителството.
Наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, МЕ и Комисия по енергетика към НС.
Към 30 ноември 2024 г. печалбата на банковата система е в размер на 3,3 млрд. лв., с 32 млн. лв. (1 на сто) по-малко от тази за единадесетте месеца на 2023 г. През ноември активите на банковата система се увеличават с 1,2 млрд. лв. (0,6 на сто) до 183,6 млрд. лева. Спрямо края на октомври нарастват кредитите и авансите с 1,1 млрд. лв. (1 процент) и дълговите ценни книжа със 786 млн. лв. (2,4 на сто), а размерът на позицията пари,...
Подпомагането има за цел да компенсира част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози, направени за продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis).
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.