АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Със 7,02% по-малко ще заплащат потребителите на „Топлофикация София“ ЕАД. Поевтиняването е по-малко от обявените 30% в заявлението на дружеството, тъй като това би било кръстосано субсидиране между произвежданите топлинна и електрическа енергия и е в нарушение на чл. 31, т.6 от Закона за енергетиката.
Цените на парното, топлата вода и електроенергията за бита се обсъждат на две открити заседания в сградата на КЕВР. Предлага се средното поевтиняване за страната с 8,44% на парното и топлата вода и средното поскъпване с 1,39% на тока за бита. Средно повишение с 1,39% на крайните цени на електрическата енергия за битови клиенти от 1 юли предлага работната група на КЕВР в доклада си.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) няма да увеличава цената на топлинната енергия, тъй като се очертава цената за февруари, по която "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на топлофикациите, да бъде под 130 лева за мегаватчас.
Цените на електроенергията, парното и дървата за огрев са сериозно повишени в сравнение с миналата зима. Кореспондентите на БТА в страната потърсиха отговор кое е най-изгодно и предпочитано от различните домакинства в различните региони.
Това изчисли шефът на “Топлофикация”-София Александър Александров. Той обясни, че благодарение на намаления от 20% на 9% ДДС увеличението не е с 60 на сто. Според шефа на “Топлофикация - София” въпреки новите цени отоплението на парно щяло да е най-евтиният вариант за тази зима.
Ако бъдат приети, новите цени ще влязат в сила от 1 януари следващата година. Тогава токът за бита ще поскъпне средно с 11,5 процента от нова година. При парното и топлата вода планираният скок средно за страната е с около 13 на сто, става ясно от докладите, публикувани от Комисията за енергийно и водно регулиране.
Потребителите няма да усетят високите цени през сметките за ток, но ще се усетят в тези за парно и вода. „Не такъв обаче е случаят за бизнеса. Той е пряко изложен на скока на цената на тока.
Цените на електрическата енергия за регулирания пазар се увеличават средно с 4,40%, цените на топлинната енергия нарастват средно с 16,23%. Основните причини за нарастването са по-високите разходи на енергийните дружества за природен газ и въглеродни емисии.
Цените на топлоенергията зависят от нивата на природния газ, който от началото на годината е поскъпнал със 70 на сто на европейските пазара, и на петрола, който е скочил с 50 процента. Пряко влияние оказват и въглеродните емисии, чиито цени също са се увеличили съществено, обясни Иванов:
Комисията за енергийно и водно регулиране прие доклада от извънредната проверка на „Топлофикация София“ ЕАД във връзка със сигнали на клиенти на дружеството за високи сметки за топлинна енергия за м. ноември 2020 г.