EUR 1.9558
USD 1.7937
CHF 2.0785
GBP 2.3266
CNY 2.5281
you tube
mobile version

Пасивното пушене в ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пасивното пушене в ЕС

mail08:10 | 26.02.2013прегледи 577 коментарикоментари 0


Защитата от пасивно тютюнопушене в ЕС се е подобрила значително, според публикуван доклад на ЕК. През 2012 г. 28% от европейците са били изложени на пасивно тютюнопушене в барове, което е понижение спрямо 46% през 2009 година, съобщи пресслужбата на ЕК. Докладът се основава на данни, подадени от 27-те страни от ЕС след изпълнение на препоръката на Съвета от 2009 г. за среда без тютюнев дим (2009/С 296/02), с която правителствата се призовавават да приемат и прилагат закони за пълна защита на гражданите от излагане на тютюнев дим на обществени места на закрито, на работното място и в обществения транспорт. В доклада се оборват опасенията, че забраната за тютюнопушене ще се отрази негативно на приходите на барове и ресторанти, като се показва, че икономическият ефект от нея е бил ограничен, неутрален и дори положителен с течение на времето. В доклада обаче се посочва също, че някои страни членки изостават по отношение на приемането и прилагането на всеобхватни закони, защитаващи общественото здраве.

Пасивното тютюнопушене в ЕС в много случаи води до смърт, заболявания или увреждания. Според някои консервативни оценки над 70 000 възрастни в ЕС са починали заради излагане на тютюнев дим през 2002 г., като много от тях са били непушачи или работници, изложени на пасивно тютюнопушене на работните си места.
На този фон Съветът прие препоръка за среда без тютюнев дим през 2009 г., като призова страните членки да въведат мерки за ефективна защита от излагането на пасивно тютюнопушене не по-късно от ноември 2012 г.

Други ключови констатации от доклада:

Всички страни членки съобщават, че са приели мерки за защита на гражданите от излагане на тютюнев дим.

Националните мерки се различават значително по мащаби и обхват. Почти половината страни членки са приели или засилили законодателството си за среда без тютюнев дим след 2009 г. Някои са започнали и по-рано.

Прилагането на законодателството изглежда е проблем в някои страни членки. Сложното законодателство (например законодателство с освобождавания) е особено трудно за прилагане.

Настоящите равнища на излагане на тютюнев дим за гражданите на ЕС са спаднали като цяло от 2009 г. до 2012 г. (например за граждани, посещаващи питейни заведения равнищата на излагане са спаднали от 46 на сто на 28 на сто). Съществуват обаче много съществени различия между държавите членки.

Белгия, Испания и Полша са пример за страни, където приемането на всеобхватно законодателство доведе бързо до сериозно понижаване на равнищата на излагане.

Положителните последици за здравето от законодателството за среда без тютюнев дим са незабавни и сред тях са намаляването на случаите на инфаркти и подобряването на респираторното здраве.

Обществената подкрепа за законодателството за среда без тютюнев дим в Европа е много силна. Според проучване от 2009 г. мнозинството европейци подкрепят това законодателство. Това се потвърждава и от национални проучвания, които показват, че подкрепата е нараснала след въвеждането на ефективни мерки.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg