АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България, която е родина на толкова много патенти в зеленчукопроизводството, в момента внася повече домати, отколкото банани. Само през последните десетина година са отрегистрирани хиляди български земеделски производители.
България се нарежда на 35 място в света според Глобалния иновационен индекс на Световната организация по интелектуална собственост. Заявките за патенти от жени-изобретатели в България са 23.4%, като най-висок дял имат те в област Химия, фармация и биотехнологии – 45.5%.
Малко над 3 500 са подадените заявки за търговските марки пред Патентното ведомство на Република България през 2022 година. Приблизително толкова са били и желаещите да получат закрила на своята търговска марка през предходната 2021 година.
Българският учен академик д.ф.н. Никола Съботинов е създател на нов вид газови лазери с пари на меден бромид, защитени с 26 изобретения в България и с патенти в САЩ, Япония, Германия, Франция, Австралия и в други страни.
Напускането на много от най-големите световни марки на руския пазар в знак на протест срещу нахлуването на Москва в Украйна създаде маркетингова ниша за местни компании, подаващи заявки за патенти за поразително подобни лога, съобщи японският бизнес всекидневник "Никей".
Това съобщи ДПА, позовавайки се на съобщение на Европейската комисия. Особено засегнати са телекомуникационните компании като "Ериксон" (Ericsson) и "Нокиа" (Nokia), които притежават права върху ключови технологии като мрежите от пето поколение (5G).
Опасенията са, че патентоването на подобни сортове растения може да доведе до концентрирането на контрола върху размножителен материал в ръцете на ограничен кръг мултинационални компании. Загубата на генетично разнообразие може от своя страна да застраши сигурността на доставките на храни и да повиши цените на храните.
Държавното управление за защита на интелектуалната собственост на Китай съобщи, че в края на миналата година в страната (без Хонконг и Макао) са били регистрирани близо 1,54 милиона патентни заявки за изобретения, което е със 180 000 повече спрямо 2017 година.
През 2017 г. Siemens е подала заявки за европейски патенти за 2 220 изобретения - близо 19% повече в сравнение с предходната година и повече от която и да е друга компания в топ 10.
Според годишния доклад на Европейското патентно ведомство (ЕПВ) за 2016 година, технологичният производител Huawei заема второ място в Европа по брой подадени заявления за патенти с 2,390 кандидатури.