АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Патентите на английски, немски и френски език, иска ЕК
Европейската комисия предложи днес да бъде намалена цената на защитата на новаторските идеи с надеждата на насърчи изобретателите да създават нови продукти и да стимулират икономическия растеж, предаде Reuters.
ЕС години наред се опитваше да опрости сложната и скъпа система на патентоване, но се затрудняваше как да ореже броя на използваните езици и да рационализира законовите формалности.
Еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние предложи, както той се надява да бъде, последната част от пъзела - споразумение за ограничаване на броя на езиците до три: английски, немски и френски.
"Сега се надявам страните членки да действат бързо, за да гарантират превръщането на патента на равнище ЕС във факт", се отбелязва в съобщение на Барние.
Европейски патент вече съществува, но в действителност той представлява пакет от национални патенти, тъй като трябва да бъде утвърждаван във всяка държава - скъп процес заради съдебните такси и разходите за превод на съответния национален език.
В момента цената за патент, покриващ целия ЕС, достига 20 000 (24 470 долара), което е 10 пъти повече, отколкото в САЩ, където разходите възлизат на 1850 долара.
Предложението на Барние ще сведе цената на патента в ЕС до 6200 евро, след като намалеят разходите за превод.
В края на 2009 година правителствата от ЕС постигнаха компромис по някои точки, по-специално за създаване на единна инстанция по спорните въпроси, по които обаче Съдът на Европейските общности (СЕО) все пак също трябва да се произнесе.
Белгия, която поема от днес шестмесечното председателство на ЕС, е включила сред приоритетите си въвеждането на единен европейски патент - Брюксел се надява до края на годината да бъде постигнат компромис по езиковия въпрос.
Според европейски източник Комисията не е сигурна, че предложението й ще получи единодушна подкрепа, тъй като страни като Италия или Испания се страхуват от ограничаване на правомощията им да регистрират патенти на собствения си език.
Tweet |
|