АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектите им ще изследват оптимизирането на системите за съхраняване на топлинната и електрическата енергия чрез гранулирани материали, жизненият цикъл на кометите и секвениране от следващо поколение за диагностика и проследяване на пациенти със злокачествени миелоидни заболявания в България.


Това бе възможно след като Информационно обслужване надгради функционалностите на портала doc.his.bg. Чрез него личните лекари имат пълен достъп до прегледите, направленията, резултатите, ваксините, рецептите, кръводаряванията, болничните престои, документите от модул „Медицинска експертиза“ на пациентите си.


Данните показват, че от пускането на системата до този момент електронно са обслужени 2.3 млн. пациенти, а платформата е получила и изпълнила на 360 млн. електронни заявки. На ден се изпълняват по над 400 000 заявки, като средното време за обработка на заявката е под 1 секунда. Модулът се използва ефективно от близо 10 000 лекари.


Всяка година около 10 милиона европейски пациенти се възползват от нуклеарномедицинска образна диагностика за диагностициране на заболявания като ракови или сърдечни заболявания.


Новата болница ще осигури качествени здравни грижи за повече от 220 000 деца в Югоизточна България.Това е първият проект за детска болница в България, който получава консултантска и финансова подкрепа от ЕИБ. Болницата ще въведе нов модел за обслужване на пациенти и ще подпомогне университетските изследвания.


Най-предпочитаните от чуждестранните пациенти клинични направления са гинекологията, вътрешните болести, офталмологията, медицинската биохимия, общата хирургия, стоматологията, ортопедията и травматологията, инфекциозните болести и уши, нос и гърло.


Целта е да бъде създадена онлайн платформа, в която лекарите да попълват клинични данни за своите пациенти.


В него София търси “значително количество” апарати за дишане, монитори за наблюдение на жизнените показатели на пациенти, реанимационни легла и кислородни маски, съобщи говорител на Европейската комисия Балаж Уйвари.


Средствата са за укрепване капацитета на болничната мрежа, обособяване на изолирани структури за лечение на пациенти с COVID-19 към болници, осигуряването им с медицинско и болнично оборудване и др.


Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова е инфекционист и научен изследовател към ВМА. Тя лекува пациенти с тежко протичане на коронавирус от самото начало на пандемията в България.