АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Виена използва надеждна система за косене на тревата на Дунавския остров, който се оказа идеално място за паша. От 2019 г. за поддръжката на постоянно затревените площи на острова се грижи стадо овце. В момента там пасат 30 овце, като следващите месеци броят им ще се увеличи до 70. Устойчивото управление на косенето е част от европейския проект LIFE DICCA, изпълняван от общинската фирма "Виенска вода".
Видеото е създадено от талантливи българи: Илия Атанасов (монтаж, дрон снимане), Георги Сотиров (наземни кадри), музикална композиция - Стоян Стоянов, изпълнение на цигулка Паша Казан.
Таксите за паша в националните паркове ще бъдат намалени в зависимост от броя на притежаваните животни. Това става с прието от Министерския съвет постановление за изменение и допълнение на Тарифата за таксите, които се заплащат за разрешените ползвания в защитени територии – изключителна държавна собственост.
Строителното разрешение може да се обжалва, като предварителното изпълнение е 3-дневен, а на самото разрешение – 14-дневен срок. И двата срока започват да текат след обнародване на решението в „Държавен вестник”.
Морската част на проекта "Южен поток" няма да окаже съществено въздействие върху околната среда в България, се посочва в съобщение на компанията Саут стрийм транспорт (South Stream Transport), който е изпълнител на проекта.
В процеса на подготовка на доклада за ОВОС се разглеждат две алтернативи за пресичане на плажа - прокопаване на траншея през плажа, полагане на тръбите и възстановяване на плажа в първоначалния му вид или полагане на тръбите в тунели с неголям диаметър, прокопани в земята под плажа.
Дирекция Национален парк „Пирин” започва прием на заявления за пашуване на територията на парка.
Благовеста и Николай Василиеви са стопаните на Дивата ферма и на близо 500-те крави, които се гледат целогодишно на паша на открито в планината.