АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиката на Китай се е разширила с 5 на сто през 2024 г., според данни на националната статистическа служба, цитирани от ДПА. Това е точно в унисон с желанията на властите в Пекин. През последното тримесечие на годината растежът е 5,4 на сто, а през предходните три - съответно 5,3, 4,7 и 4,6 на сто.
Пикът вероятно ще достигне през 2025 г., преди да започне да се понижава благодарение на усилията на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се посочва в доклад, цитиран от Франс прес. 52% от анкетираните експерти от мозъчните тръстове Център за изследване на енергията и чистия въздух и Международна организация за проучвания на енергийния преход, очакват догодина потреблението на въглища от Китай да достигне максимума си.
Освен това Пекин ще удължи от 15 на 30 дни периода на безвизов престой за гражданите на всички 38 страни, които са включени в програмата за безвизов достъп, съобщава китайската държавна телевизия.
От години Москва води усилени преговори с Пекин относно износа на газ, включително по тръбопровода "Силата на Сибир 2", планиран да минава през Монголия и да достига до Китай. Според експерти обаче Китай няма да има нужда от допълнителни количества природен газ след 2030 г.
Обновени са 158 км. Отсечката е част от пътя свързващ Пекин с Макао. Използвани са 10 безпилотни машини, а дронове са наблюдавали напредъка по маршрута. Синхронизацията на машините е извършвана от изкуствен интелект. Минималното човешко участие се изразява само в дистанционно проследяването и контрол на операцията.
Китай отново обяви въвеждането на "временни антидъмпингови мерки" върху вноса на брендита от ЕС, сред които и коняк, след като излезе с подобно съобщение миналия месец, на фона на търговското напрежение между Пекин и Брюксел, предаде Франс прес. Все още не е ясно дали тези мерки, които ще бъдат въведени от петък (15 ноември) , са нови или са продължение на вече съществуващите.
Както вече бе съобщено Китай въведе нови антидъмпингови мерки срещу вноса на бренди от ЕС, съобщи министерството на търговията в Пекин, цитирано от Ройтерс. По същество Китай ще изисква от компаниите да внасят пълна митническа гаранция под формата на депозит за целия внос, който осъществяват, посочва Франс прес.
От януари насам Пекин започна последователни разследвания на европейския внос на бренди и свинско месо, нанасяйки удари върху търговските интереси предимно на Франция, Испания, Холандия и Дания, докато общността се колебае дали да подкрепи ЕК в предстоящия консултативен вот по тарифите за електромобили.
Пекин ще замрази движимо, недвижимо и други видове имущество на висшия ръководен персонал на компанията, включително на нейния шеф Джеймс Доналд Тайклет, като ще им забрани да влизат на територията на страната.
ЕС взема под внимание решението на Пекин и ще се намеси с подходящи действия, че антидъмпинговото разследване следва изцяло всички съответни разпоредби на Световната търговска организация, заяви Европейската комисия.