АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пекин и Вашингтон срещу кризата
Съединените щати и Китай се споразумяха да продължат да предприемат агресивни мерки за стимулиране на националните им икономики до края на световната криза, предаде ДПА.
Високопоставен служител на американското министерство на финансите съобщи, че Вашингтон и Пекин са се договорили през вчерашния първи ден от двудневния стратегически и икономически диалог САЩ-Китай да не съкращават държавните разходи за съживяване на икономиката прекалено скоро, тъй като това може да доведе до нов спад. Нито една от двете страни обаче не иска и
да чака твърде дълго, за да не се оформят нови дисбаланси и да "не се надуят нови балони", подчерта в същото време Дейвид Лъвингър - старши координатор в министерството за китайските въпроси.
И Съединените щати, и Китай прилагат планове за стимулиране на националните им икономики в условия на световна рецесия, които предвиждат наливане на милиарди долари.
Високопоставени представители на двете страни се събраха вчера на двудневна среща във Вашингтон, като основни теми на разговорите са състоянието на глобалната икономика и борбата срещу промените в климата, отбелязва ДПА. Главната цел на Съединените щати е да убедят Китай да ускори преструктурирането на неговата икономика, така че да насърчи вътрешното търсене и да се откаже да разчита най-вече на износа.
Ако Китай продължи да регистрира икономически растеж, той няма да го постига чрез износ за САЩ и, доколкото можем да кажем, за останалия свят, подчерта Лъвингър. Той призова Китай вместо това да насърчава един растеж, основан на вътрешното потребление.
Американските представители се опитват да успокоят китайската делегация, че Съединените щати имат план за намаляване на бюджетния им дефицит след края на световната икономическа криза и, че няма да допуснат голямо увеличение на инфлацията, предаде Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че целта на тези мерки е да не бъде изложена на риск стойността на китайските инвестиции в САЩ.
Tweet |
|