АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Повишаване и обвързване на пенсионната възраст с продължителността на живота осигуряват на българската пенсионна система добър резултат, по-специално по стълба за устойчивост, който се оценява с Много добър 2,3. С общ резултат 3,3 българската пенсионна система се нарежда в горната част на средния сегмент, като изпреварва страна като Германия например.


Те са разделени на динамичен, балансиран и консервативен и са обвързани с възрастта на осигурените лица. Динамичният е за хора до 50 г., балансираният – от 50 г. до 3 г. преди навършване на пенсионна възраст, а консервативният – при по-малко от 3 г. до пенсионната възраст.


Планът на правителството на Германия, според който пенсиите ще се изчисляват на базата на 48 процента от средния доход от работна заплата, означава, че разходите за тях ще бъдат поети единствено от хората в трудоспособна възраст. Това се посочва в анализ на германския икономически институт "Ифо".


Румъния прие законодателство, съгласувано с Европейския съюз, в замяна на средства за възстановяване, с което да направи държавната си пенсионна система по-устойчива, но на сериозна цена в краткосрочен план.


С обща оценка 3,4 българската пенсионна система се нарежда в средата на световната класация. Въпреки това, заедно с балтийските държави, тя е една от най-добрите в региона.


Сред обсъжданите мерки между правителството и президента Еманюел Макрон след изборите по-рано тази година е повишаването на пенсионната възраст от 62 на 64 или 65 години.


По данни на Националната пенсионна каса, цитирани от "Свободна Европа", 2,5 милиона пенсионери, тоест близо половината, получават пенсия под средната от 1650 леи (333 евро), докато средната пенсия на магистратите например е 19 946 леи (4031 евро)


Новата универсална пенсионна система на френското правителство ще сложи край на специалните пенсионни режими, съществуващи досега, обяви премиерът Едуар Филип.


Доходът на глава от населението в Чили е 20 000 долара, но лоша пенсионна система, високите разходи за здравеопазване и образование, както и прегряването на пазара на недвижими имоти, представляват експлозивна смес.


Словакия има едно от най-бързо застаряващите населения в ЕС. Миналата година възрастта достигна 62,5 г. по силата на закон, одобрен през 2012 г., с която тя се повишава всяка година заради удължаващия се живот на хората – формула, която е хвалена от икономисти като начин за облекчаване на натиска над публичните финанси.